Bez kategorii

Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu

Właściciele samochodów mają obowiązek wykonać badania techniczne związane z przeglądem rejestracyjnym, w przypadku aut starszych niż 3 lata są to badania coroczne.

Należy zabrać ze sobą dowód rejestracyjny oraz dokumenty związane z legalizacją zbiornika LPG, jeżeli jest on zainstalowany w aucie. Przeglądom podlegają różne pojazdy, nie tylko auta osobowe, ale również ciężarowe oraz motocykle.

Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu

Jak przebiega przegląd rejestracyjny pojazdu?

Badania wykonywane są na stacjach kontroli pojazdów, są to najczęściej okręgowe stacje, dzięki czemu kierowca może znaleźć serwis blisko miejsca zamieszkania. Stacje kontroli powinny posiadać odpowiednie uprawnienia oraz odpowiedni sprzęt, który pozwoli sprawdzić należycie stan techniczny pojazdu. Badanie zaczyna się od sprawdzenia identyfikacyjnego, sprawdzana jest zgodność numeru VIN oznaczonego na pojeździe z dokumentami. Diagnosta sprawdza wyposażenie dodatkowe, jeżeli znajduje się w aucie, może być to hak czy też instalacja gazowa. W przypadku badania stanu technicznego sprawdza się wszystkie najważniejsze podzespoły, będzie to układ kierowniczy, gdzie można wykryć luzy, sprawdza się drążki kierownicze, zbieżność kół.

Ważnym elementem badania jest sprawdzenie oświetlenia zewnętrznego, diagnosta sprawdzi działanie sygnalizacji zmiany pasa, działanie świateł drogowych oraz świateł długich. Należy zwrócić uwagę na odpowiednie ustawienie, tak aby światła nie raziły kierowców jadących z naprzeciwka. Dodatkowo sprawdzane jest również ogumienie, ogólny stan opon, jak również głębokość bieżnika. Sprawdzany jest układ hamulcowy, siła hamowania, równomierność rozłożenia siły hamowania na poszczególne koła. Obecnie auta posiadają systemy ABS, ESP, dlatego kontrola często odbywa się z wykorzystaniem komputera, który sprawdza wiele elementów, takich jak centralny komputer w aucie czy też jednostka sterowania ABS. Mierzona jest emisja spalin, zadymienie, spaliny są analizowane. Diagnosta sprawdza ogólny wygląd auta, może znaleźć ogniska korozji, jak również sprawdzane są pasy bezpieczeństwa, wyposażenie auta w gaśnicę czy też trójkąt ostrzegawczy.

W całym kraju znajdziemy stacje, które wykonują przegląd rejestracyjny Lublin jest miastem, gdzie możemy wykonać przeglądy aut różnego rodzaju. Dzięki temu kierowca może upewnić się, że auto jest bezpieczne, wszystkie najważniejsze elementy odpowiedzialne za bezpieczeństwo i prawidłowe prowadzenie pojazdu są w należytym stanie.