Blefaroplastyka – jak przygotować się do zabiegu plastyki opadających powiek?

Oznaki starzenia pojawiają się sukcesywnie, a z biegiem lat problem ten zaczyna się nawarstwiać. Okolice oczu to jeden z pierwszych obszarów, gdzie upływający czas najbardziej odciska swoje piętno. Na szczęście zaufanie społeczeństwa do możliwości medycyny estetycznej wzrasta w bardzo szybkim tempie, a chirurgiczny lifting powiek zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. Aby jego rezultaty były satysfakcjonujące, warto odpowiednio przygotować się do zabiegu. Podpowiadamy, jak to zrobić, by uniknąć powikłań i odzyskać zdrowy wygląd.

Czym jest blefaroplastyka?

Pod pojęciem „blefaroplastyka” kryje się operacja opadających powiek. Zazwyczaj motywacją do poddania się zabiegowi są względy estetyczne, choć zdarza się również, że opadające powieki przysłaniają pole widzenia, zmniejszając tym samym jakość codziennego funkcjonowania. Dzięki ingerencji chirurgicznej możliwe staje się zlikwidowanie nadmiaru tkanki tłuszczowej, zgromadzonej w okolicach oczu. Tym samym nasza twarz odzyskuje młody, naturalny wygląd, pozbywając się jednocześnie wrażenia nieustannego zmęczenia.

Jak przebiegają konsultacje przed operacją?

Konsultacje lekarskie mają na celu ocenę stanu zdrowia pacjenta, wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań, ale również rozwianie wszelkich wątpliwości, które mogą pojawić się w tym okresie. Wywiad lekarski z pewnością będzie obejmował przyjmowane na stałe leki i leczone choroby, alergie i wcześniejsze zabiegi chirurgiczne. W trakcie konsultacji ustalony zostanie również plan zabiegu korekcji powiek, a chirurg dokona odpowiednich pomiarów oka, które staną się podstawą do wyboru techniki operacji. To również dobry czas na uzyskanie odpowiedzi na nurtujące pacjenta pytania oraz omówienie spodziewanych efektów ingerencji chirurgicznej. Aby te odpowiadały naszym wyobrażeniom, warto oddać swoje zdrowie w ręce profesjonalistów. Dużym zaufaniem cieszy się np. Blefaroplastyka Gdańsk – plastyka i korekta powiek, gdzie już od wielu lat z powodzeniem wykonuje się zabiegi, związane z chirurgiczną korektą opadających powiek.

Jakie badania należy wykonać przed plastyką powiek?

Plastyka powiek wiąże się z koniecznością wykonania szeregu specjalistycznych badań. Rozpocznie je z pewnością konsultacja okulistyczna, dzięki której możliwa stanie się ocena pola widzenia i ostrości wzorku oraz pomiar ciśnienia wewnątrz gałkowego. Okulista przeprowadzi również tzw. test Schirmera, na podstawie którego oceni funkcjonowanie narządu łzowego. Wszelkie wykryte w tym obszarze nieprawidłowości, mogą być istotnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu blefaroplastyki.

Maksymalnie na 14 dni przed planowaną ingerencją chirurgiczną, pacjent będzie musiał również poddać się badaniom laboratoryjnym, ukazującym jego ogólny stan zdrowia. Będzie to morfologia, ocena układu krzepnięcia i funkcji nerek oraz ogólne badanie moczu. Nie obejdzie się również bez badania anty-Hbs i zaświadczenia o szczepieniu przeciwko WZW B, gdyż korekta powiek jest zabiegiem inwazyjnym.

W jaki sposób przygotować się do zabiegu?

Każdy pacjent, przygotowujący się do blefaroplastyki, otrzyma z pewnością konkretne zalecenia w trakcie konsultacji. Będą one dotyczyć konieczności rezygnacji z alkoholu i papierosów w okresie, poprzedzającym zabieg, a także obowiązku odstawienia leków, zwiększających ryzyko krwawienia już na tydzień przed operacją. Do tej grupy zalicza się np. Aspiryna, Acard czy Etopiryna, choć wszelkie wątpliwości w tym zakresie warto skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa i obniżyć ryzyko ewentualnych powikłań, warto również zrezygnować z ekspozycji na promienie słoneczne i wizyt w solarium już na 2-3 tygodnie przed planowaną datą operacji. Wielu pacjentów decyduje się również na wsparcie osoby towarzyszącej. To bardzo dobre rozwiązanie, zwłaszcza że bezpośrednim efektem operacji może być opuchlizna oczu, znacznie zawężająca pole widzenia.