Wybór uczelni stomatologicznej to ważna decyzja

Odebranie wykształcenia medycznego jest wyjątkowo ważną kwestia dla każdego, kto chce pracować z zawodzie stomatologa, dlatego wybór uczelni bywa bardzo trudny głównie ze względu na jakość i poziom nauczania. Wielu potencjalnych studentów waha się przy wyborze odpowiedniej uczelnie, ponieważ dla bardzo wielu z nich wiąże się to z jedna decyzją na cały studencki czas; bardzo niewielu z nich decyduje się na zmianę uczelni w trakcie trwania roku akademickiego, ponieważ często ma to bezpośredni związek z miejscem zamieszkania.

Jak znaleźć odpowiednią uczelnię?

 

Przede wszystkim najlepszą podpórką dla przysłowiowego laika będą rankingi, które są publikowane w sieci. Najczęściej opierają się one na odczuciach samych studentów, którzy mieli okazję uczyć się na danym kierunku na danej uczelni. Oceniają ją oni pod równym kątem: materiały stomatologiczne i dostęp do nich, poziom nauczania i wiedza wymagana od studentów, dostęp do sali i sprzętu medycznego oraz ogólne wrażenia. Dzięki temu, że w ankietach uczestniczą faktycznie studenci danego kierunku, można śmiało polegać na ich opinii jako weteranów, którzy przeżyli w tym miejscu kilka lat.

Czym się kierować przy wyborze uczelni?

 

Przede wszystkim poziomem nauczania, bo to on decyduje o tym, jak dobrymi stomatologami będziemy; oczywiście nie tylko, ale jest to jeden z determinując czynników bycia dobrym lekarzem, bo odebrane nauczanie będzie kształtowało studenta w pełni wykwalifikowanego pracownika gabinetu stomatologicznego, na uczelni zdobędzie pierwsze doświadczenie i uczelnia sprawi, że profesjonalny asortyment stomatologiczny nie będzie mu obcy. Oprócz samej jakości nauczania bardzo istotnym pozostaje fakt, czy uczelnia, która została wybrana, jest w miejscu zamieszkania przyszłego studenta. Jeśli nie ma w planach zmiany miejsca zamieszkania warto się zorientować, jak wygląda sprawa z komunikacją miejską i dojazdem na uczelnie publicznymi środkami transportu, a w przypadku studentów posiadających samochód – czy uczelnia posiada własny parking oraz czy jest on płatny. Osoby, które planują się przenosić do innego miasta, aby studiować stomatologię, powinny zorientować się w cenach wynajmu mieszkań i pokoi zanim zdecydują się złożyć podanie na studia. Im bliższa uczelni lokalizacja, tym wyższe ceny, a z kolei bycie oddalonym od uniwersytetu może wiązać się z utrudnionym dojazdem.

Sprawa z pozoru wydaje się błaha, bo uczelnia jest tylko miejscem, które pomaga osiągnąć cel, jednak studia dla każdego studenta stają się drugim domem – dla jednych z przymusu, dla drugich z konieczności, dlatego właśnie warto wybrać swój drugi dom rozsądnie i z głową, bo przyjdzie nam z pewnością spędzić tam sporo czasu. Sama edukacja zaważy także na całej przyszłej karierze stomatologa – studenci z renomowanych uczelni są znacznie bardziej cenieni i łatwiej im znaleźć pracę, nie jest to oczywiście reguła, jednak bardzo często właśnie tacy ludzie najchętniej zostają wybrani przez pracodawcę, ponieważ dają oni największą gwarancję dobrze rokujących przyszłych pracowników.