Jak próby złota wpływają na wygląd i cenę biżuterii?

W trakcie wyboru złotej biżuterii na ogół kierujemy się własnym gustem i indywidualnymi preferencjami. Zwracamy uwagę na kształt ozdób czy aspekt dekoracyjny, chociażby w postaci kamieni szlachetnych, umieszczonych w pierścionkach. Warto jednak również poświęcić nieco czasu, by dowiedzieć się, czym jest próba złota i w jaki sposób determinuje ona cenę i wygląd biżuterii. Dzięki temu nasze ozdoby mogą być nie tylko piękne, ale również i trwałe, co z pewnością docenimy po kilku latach użytkowania.

Czym jest próba złota?

Najogólniej rzecz ujmując, można powiedzieć, że próba złota określa zawartość czystego kruszcu w stopie, z którego powstała biżuteria. W artykule Próby złota — oznaczenia na pierścionkach przeczytasz o dwóch metodach, pozwalających określić ilość czystego złota w konkretnym stopie. Pierwszym z nich będzie właśnie próba. Drugą, równie często wykorzystywaną jednostką, jest karat. Jeden karat odpowiada dokładnie 1/24 wagowej zawartości czystego złota w określonym stopie, z którego powstaje biżuteria. Często słyszy się więc o 24-karatowym złocie, choć w świecie jubilerstwa występuje ono stosunkowo rzadko, ze względu na dużą miękkość materiału. Próby złota wyrażane są z kolei przez trzycyfrowe liczby. W Polsce najbardziej popularnym rozwiązaniem są próby 333 i 585. W pierwszej z nich na 1000 g stopu przypada 333 g czystego złota. Analogicznie w drugiej próbie na 1000 g stopu będzie przypadało 585 g szlachetnego kruszcu.

Jakie próby dla złota obowiązują w Polsce?

Jak już zostało wspomniane, w naszym kraju najczęściej występują próby 333 i 585. Na stronie https://lodzinscy.eu/253-pierscionki zobaczysz cały wachlarz różnorodnych pierścionków w różnych kształtach i rozmiarach, ozdobionych diamentami, szafirami, rubinami czy też tajemniczymi szmaragdami. Będzie ich łączyć jednak próba złota, gdyż każdy z nich wykonany został ze stopu, zawierającego w sobie 333 g lub 585 g czystego kruszcu. Warto wiedzieć jednak, że istnieją również inne oznaczenia próby złota. Zgodnie z nimi próba:

–  999 – zawiera 99,9% złota w stopie,
–  960 – zawiera 96,0% złota w stopie,
–  750 – zawiera 75,0% złota w stopie,
–  585 – zawiera 58,5% złota w stopie,
–  500 – zawiera 50,0% złota w stopie,
–  375 – zawiera 37,5% złota w stopie,
–  333 – zawiera 33,3% złota w stopie.

Nie wszystkie próby złota wykorzystywane są do produkcji biżuterii. Luksusowe ozdoby lub obrączki ślubne powstają na ogół ze złota o próbie 750, z kolei próba 999 wykorzystywana jest z reguły włącznie do produkcji złota inwestycyjnego, w postaci monet lub sztabek. Materiał ten będzie bowiem bardzo miękki, a zarazem podatny na zarysowania, przez co nie sprawdzi się on w produkcji ozdób.

Co musisz wiedzieć o stopach złota?

Stopy złota to kolejne niezwykle istotne zagadnienie, warunkujące wybór odpowiedniej biżuterii. Pod tą nazwą kryje się połączenie szlachetnego kruszcu z wypełniaczami, determinującymi określone cechy ozdób, jak trwałość czy odporność na powstawanie rys i wgnieceń. Jak już zostało wspomniane, czyste złoto będzie zbyt miękkie, by mogło posłużyć do produkcji ozdób. W naszym kraju za złotą uznaje się więc biżuterię, która posiada w stopie minimum 33,3% czystego kruszcu. Domieszki innych wypełniaczy warunkują również wygląd ozdób. I tak różowe złoto powstaje z połączenia czystego złota ze srebrem i miedzią, z kolei czarne złoto to efekt pokrycia szlachetnego kruszcu warstwą czarnego rodu lub rutenu. Białe złoto – najdroższe na rynku – powstaje z kolei poprzez połączenie złota żółtego z niklem, palladem, srebrem lub platyną.

Jak próby złota wpływają na cenę biżuterii?

Jak nietrudno się domyślić, próby złota w istotny sposób warunkują cenę biżuterii. Im wyższa próba złota, tym droższe będą nasze ozdoby. Jednak zawartość kruszcu w stopie nie będzie jedynym czynnikiem, wyznaczającym ich ostateczną wartość. Wpływa na nią również wybrany wzór, kamienie szlachetne czy precyzja wykonania, gwarantujące ostateczny efekt wizualny i trwałość wybranej biżuterii.