Bez kategorii

Testowanie aplikacji webowych pomoże wykryć błędy

W czasie kiedy testujemy różnego rodzaju aplikacje i oprogramowanie, należy zwrócić uwagę na wszystkie elementy.

Ważne będzie przykładowo testowanie bazy danych, która jest jednym z krytycznych elementów aplikacji internetowej i należy ją dokładnie przetestować. Należy sprawdzić czy podczas zapytań do bazy nie generowane są błędy. Podczas tworzenia, aktualizacji lub usuwania danych w bazie danych zachowywana jest integralność danych. Sprawdź czas odpowiedzi na zapytania i dostosuj je, jeśli to konieczne. Dane testowe pobrane z bazy danych są dokładnie wyświetlane w aplikacji internetowej. Testy zgodności zapewniają, że aplikacja internetowa wyświetla się poprawnie na różnych urządzeniach. Test zgodności obejmuje sprawdzenie przeglądarki, ponieważ ta sama witryna w różnych przeglądarkach będzie się wyświetlać inaczej. Należy sprawdzić, także zgodność z przeglądarką mobilną, renderowanie elementów internetowych, takich jak przyciski, pola tekstowe. Testowanie aplikacji webowych pomoże wykryć błędy

Oczywiście witryna musi działać poprawnie w różnych rodzajach systemów operacyjnych, takich jak Windows, Linux, Mac i przeglądarek, takich jak Chrome, Firefox, Internet Explorer, Safari.

Oczywiście ważne będzie także testowanie wydajności, zapewni to działanie witryny pod obciążeniem. Czynności testowania oprogramowania będą obejmowały między innymi czasy odpowiedzi aplikacji internetowej przy różnych szybkościach połączenia. Trzeba sprawdzić aplikację internetową, aby określić jej zachowanie przy normalnym i szczytowym obciążeniu. Należy określić punkt krytyczny po przekroczeniu normalnego obciążenia w godzinach szczytu. Niekiedy mogą występować także błędy związane z nowymi wersjami przeglądarek internetowych. Wiele firm stawia na obsługę oprogramowania za pomocą przeglądarek, ze względu na wygodę. Obecnie testy aplikacji webowych muszą obejmować urządzenia mobilne i desktop. Coraz więcej osób korzysta ze smartfonów podczas korzystania z aplikacji, dlatego też nie można zaniedbywać.