Bez kategorii

Urolog – co powinieneś widzieć o tej specjalizacji medycznej?

Specjalista nazywany urologiem zajmuje się głównie chorobami i dolegliwościami układu moczowego.

Jego zadaniem jest diagnozowanie schorzeń nabytych oraz wrodzonych, a także ustalanie działań profilaktycznych, jakie pacjent powinien przedsięwziąć, aby jego stan zdrowotny się poprawił.

Czym zajmuje się urolog?

Jak już zostało to wspomniane – lekarz ten koncentruje się na układzie moczowym. Jest on jednak na tyle związany z układem płciowym, że jego funkcjonowanie również jest obiektem zainteresowania urologa.

Urolog leczy u mężczyzn różnorakie wady prącia, jąder, a także prostatę. Zaliczają się do nich m.in.: stulejka – polegająca na zwężeniu się napletka; wnętrostwo – kiedy jądra nie trafiły do moszny, załupek – jest to jedna z wad napletka; wodniak jądra – występuje wtedy, gdy zbyt dużo płynu surowiczego znajduje się w osłonkach jądra; przerost gruczołu krokowego; problemy z erekcją i impotencją. Dolegliwości związane pęcherzem, które leczy urolog to: infekcja i stan zapalny dróg moczowych, nietrzymanie moczu, zaleganie moczu oraz kamica układu moczowego. Ostatnie ze schorzeń powiązane jest z nerkami – nimi również zajmuje się urolog.

Kiedy udać się do urologa?

Obserwowanie lub podejrzewanie u siebie którejkolwiek z wyżej przedstawionych dolegliwości jest powodem do udania się do urologa. Można wymienić też charakterystyczne symptomy, które mogą oznaczać pojawienie się chorób układu moczowo-płciowego. Są nimi: dyskomfort lub ból w kroczu, częste oddawanie moczu, ból przy oddawaniu moczu oraz żółty wyciek z cewki moczowej.

Urolog – co powinieneś widzieć o tej specjalizacji medycznej?

Wizyta u urologa – co trzeba wiedzieć?

Badanie urologiczne, przeprowadzane przez specjalistę, zależne jest od sygnałów zgłaszanych przez pacjenta. Niekiedy urolog potrafi ocenić stan zdrowia podczas kilkuminutowego sprawdzenia stanu narządów płciowych. Innym razem może on zlecić badanie USG. Zdarza się też, że podejmuje się on badania per rectum, czyli przez odbytnicę.

W przypadku badania kobiet urolog koncentruje się nie tylko na kroczu, ale także na dolnej części brzucha.

Urolog – jak zapisać się do urologa?

Do urologa można udać się na bezpłatną wizytę w placówce medycznej, która ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Można też szukać danego specjalistę w internecie. Ta możliwość pozwala na lepszy wgląd w obecne w Twojej okolicy przychodnie urologiczne. Aby znaleźć urologa w swoim mieście, należy po prostu wpisać hasło np. „urolog – Szczecin”, „Urologia – Wałbrzych” lub urolog – Łódź.