Co należy wiedzieć przed poddaniem się zabiegowi labioplastyki?

Labioplastyka polega na korekcji warg sromowych, wykonana jest wtedy, gdy są one przerośnięte, bądź gdy występuje ich asymetria. Zabieg powoduje poprawę jakości funkcjonowania i zwiększa estetykę okolic miejsc intymnych.

W jaki sposób zbudowane są wargi sromowe?

Wargi sromowe dzielimy na większe i mniejsze. Zarówno jedne, jak i drugie są w znacznej mierze ukrwione, dzięki czemu chronią pochwę przed infekcjami, urazami mechanicznymi oraz czynnikami zewnętrznymi.

Jakie dolegliwości mogą zaistnieć?

Wiele pań zmaga się z problemem polegającym na tym, że ich wargi mniejsze są większe od warg sromowych większych. O przeroście będziemy mówić wtedy, gdy warga sromowa jest większa niż 4 cm2. Przerosty bywają zarówno jedno- jak i dwustronne, czasami mamy też asymetryczny. Przerośnięte wargi nazywamy fartuszkiem hotentockiego. Nazwa ta wzięła się od pewnego plemienia w Afryce, które uważało przerost warg mniejszych za istotny atrybut kobiecości. Przerośnięte wargi to nie jest jedynie kłopot estetyczny, mogą powodować ból oraz liczne obtarcia. Fartuszek hotentockiego może prowadzić do obniżenia poczucia własnej wartości u niejednej kobiety. Panie, które zmagają się z przerostem warg sromowych, niejednokrotnie wspominają, że ich życie erotyczne ulega pogorszeniu, że odczuwają wstyd. Niejednokrotnie podkreślają również, że częściej dochodzi u nich do infekcji i stanów zapalnych. Więcej o tego rodzaju zabiegu ginekologii estetycznej, przeciwwskazaniach i rekonwalescencji, przeczytasz odwiedzając zakładkę “Labioplastyka – Gdynia”, na stronie chirurg-gdynia.pl, która odpowie na wszystkie, nurtujące cię pytania z omawianego zakresu.

Jakie mogą być przyczyny przerostu warg sromowych?

Przerost warg sromowych w wielu przypadkach jest uwarunkowany genetycznie. Innymi przyczynami mogą być np. hormony, infekcje, nadmiar tkanki tłuszczowej. Kobiety, które są już po kilku naturalnych porodach, również mogą mieć przerośnięte wargi sromowe, może tak być też w przypadkach, kiedy faza parcia była wydłużona. Często po terapii hormonalnej, występuje takie zjawisko.

Czym jest labioplastyka?

Labioplastyka zaliczana jest do zabiegów ginekologii estetycznej. Praca, którą musi wykonać w tym przypadku lekarz to: zmniejszenie przerośniętych warg sromowych, usunięcie nadmiaru tkanki i na koniec zszycie ran. Zwykle lekarze zakładają szwy rozpuszczalne, których się nie usuwa. Zabieg ten z jednej strony powoduje, że zostaje przywrócony estetyczny wygląd warg, z drugiej zaś prowadzi bezpośrednio do tego, że kobiety zaczynają czuć się lepiej, w wyniku niego stają się bardziej pewne siebie. Zabieg jest wykonywany na kilka sposobów, za pomocą którejś z trzech technik: klasycznej, klina i fenestracji. Zaletą techniki klasycznej jest możliwość dowolnego zmniejszenia i dowolnego kształtowania wielkości warg. Kobiety, które decydują się na zabieg techniką klina, nie mają później widocznych blizn. Fenestracja jest metodą najnowszą, która pozwala na zmniejszenie wysokości i długości warg sromowych mniejszych przy oszczędzaniu ukrwionej i unerwionej części środkowej.

Jakie zalecenia po przeprowadzeniu zabiegu?

Lekarze podkreślają, że po zabiegu należy mocniej zadbać o higienę intymną, celem zapobieżenia procesu infekcji, który to przedłużyłby czas gojenia się ran. Po zabiegu należy stosować zwykle przez okres dwóch tygodni preparatu dezynfekującego oraz zaleca się noszenie przewiewnej bawełnianej bielizny. Na około miesiąc powinno się odłożyć współżycie seksualne, nie wskazane jest uprawianie sportów, zwłaszcza obciążającego operowany obszar.