Dbaj o suchą skórę swoich stóp

Sucha, twarda i pękająca skóra na stopach nie jest rzadkością.

W końcu nasze stopy są stale w ruchu i utrzymują ciężar naszego ciała przez cały dzień. Brak równowagi w zawartości wilgoci może prowadzić do suchych, popękanych pięt, tak samo jak błędy popełniane w rutynowej pielęgnacji skóry naszych stóp.

Dbaj o suchą skórę swoich stóp

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja stóp

Często pierwsze szorstkie miejsca skóry pojawiają się na piętach lub śródstopiach. Niedostateczna ilość tłuszczu i wilgoci w skórze stóp może powodować swędzenie i łuszczenie się oraz tworzenie zrogowaciałych i pękających miejsc. Ważną rolę odgrywa również codzienne obciążenie naszych stóp, ponieważ większość dnia spędzamy na stojąco oraz chodząc, co obciąża nasze stopy i uszkadza skórę. W przeciwieństwie do reszty naszego ciała, skóra stóp ma mniej gruczołów łojowych, które zapewniają organizmowi ochronną warstwę oleju. Oznacza to, że wilgoć jest trudniej zatrzymywana w skórze naszych stóp, przez co stają się one podatne na wysuszenie, rogowacenie i pękanie. Jest to dosyć bolesne i może być przyczyną infekcji i wielu innych schorzeń, dlatego warto zadbać o właściwą pielęgnację stóp.

Jeśli masz problem z suchością stóp, warto przestać używać zbyt gorącej wody do mycia. Można również zamiast długich kąpieli wybierać prysznic i po wysuszeniu skóry nakładać krem pielęgnacyjny. Sucha skóra stóp może mieć różne przyczyny. Oprócz naturalnych predyspozycji ważną rolę odgrywają również odżywianie i pielęgnacja stóp. Odpowiednio dobrane kremy, balsamy i maski zapewniają stopom dodatkowe nawilżenie i chronią je przed nadmiernym wysuszeniem. Dla dodatkowej porcji pielęgnacji krem można nakładać jako odżywczą maskę do stóp, przykładowo wieczorem przed snem i zakładając dodatkowo lekkie bawełniane skarpetki dla lepszych efektów.

Odpowiednia pielęgnacja stóp powinna składać się z regularnego usuwania zrogowaceń oraz nawilżania skóry. Podobnie jak skóra na naszej twarzy, nasze stopy zasługują na dodatkową uwagą, gdy jest zimno, a także w czasie letnich upałów.