Mindfulness dla początkujących – czym jest i jak może Ci pomóc?

Ciągły pęd życia i coraz mniej wolnego czasu sprawiają, że zapominamy o tym, by cieszyć się nawet z najmniejszych chwil. Nie staramy się być w danym momencie jedynie tu i teraz a bezustannie rozmyślamy i układamy zadania na przyszłość. Tymczasem warto jest na chwilę przystanąć, i zauważyć to, co dzieje się wokół nas. Wpływa to nie tylko dobrze na naszą psychikę, ale i zdrowie somatyczne. Jednym z najlepszych sposobów na docenienie chwili jest praktyka mindfulness. Czym jest i jak może Ci pomóc, dowiesz się, czytając dalszą część tego tekstu.

Czym jest mindfulness?

Mindfulness to nic innego jak uważność, bycie w chwili obecnej w pełni świadomie i bez osądzania. Jest to świadomość danego momentu, zauważenie przelotnych momentów oraz nazwanie emocji pojawiających się w naszej głowie. To celebrowanie chwil bez patrzenia w przód i dostrzeganie nawet najmniejszych elementów dnia codziennego. Co ciekawe, nie jest to zadanie proste i wymaga odrobiny cierpliwości oraz codziennej praktyki, która pozwoli na zdobycie mistrzostwa w uważności.

W celu usprawnienia indywidualnych treningów uważności, warto wesprzeć się doświadczeniem specjalisty w tym obszarze. Odwiedź stronę www.przystanekmindfulness.pl, należącą do firmy Przystanek Mindfulness, której siedziba znajduje się na ul. Zygmunta Krasińskiego 33b, 01-786 Warszawa (Tel. 575 191 343) i dowiedz się z pomocą Mileny Wojnarowskiej, jak wyłączyć tryb autopilota i opanować umiejętność bycia uważnym.

Jakie są cele treningu mindfulness?

Głównym celem treningu uważności jest nauka bycia „tu i teraz”, bez niepotrzebnego zamartwiania się i wybiegania w przyszłość lub wracania w przeszłość. Trening uważności przynosi nam również następujące korzyści:

  • naukę umiejętności koncentracji,
  • zmniejszenie napięcia nerwowego,
  • czerpanie energii z życia i cieszenie się nim,
  • opanowanie zdolności relaksowania się,
  • osiągniecie równowagi emocjonalnej,
  • lepsze radzenie sobie ze stresującymi sytuacjami,
  • wypracowanie umiejętności szybkiego uspokajania się.

Czy mindfulness to medytacja?

Podstawową metodą na osiągniecie uważności jest właśnie medytacja. Jej trening polega głównie na obserwacji swojego wnętrza oraz skupieniu się na oddechu. Bardzo często wykorzystuje się również skanowanie ciała, czyli ćwiczenie polegające na uświadomieniu obecności każdego elementu naszego ciała. W trakcie medytacji skupiamy się więc na naszym ciele od czubka głowy aż po same stopy. W trakcie medytacji należy również skupić się na oddechu oraz kontakcie z właśnie trwająca chwilą. W przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie odpowiednio skoncentrować się, a nasze myśli uciekają daleko, warto myśleć właśnie o każdym wdechu i wydechu. Już po 10 takich powtórzeniach nasz rytm bicia serca zwolni, a ciśnienie krwi w żyłach zmaleje, pozwalając nam zapanować nad emocjami i chwilą.

Podstawowe zasady uważności

Według Jona Kabata Zina, kursy mindfulness określa 5 zasad.

Świadome oddychanie

Oddech jest niezwykle istotny dla zakotwiczenia nas w pełni świadomości i zauważenia chwili obecnej. W chwilach rozproszenia wystarczy jedynie skierować naszą uwagę na oddech i na poruszanie się naszej klatki piersiowej, by w kilka chwil powrócić do świadomego przebywania tu i teraz.

Skupianie uwagi na jednej rzeczy równocześnie

Wykonując nawet z pozoru prozaiczną rzecz jak picie kawy czy obieranie ziemniaków skup się tylko na tym i nie rozmyślaj o swoich planach na później. Zauważ kształt i fakturę ziemniaka, jego kolor czy też temperaturę i zapach pitej kawy. Nie ważne jak mało istotną rzecz wydaje Ci się, że robisz. Skup się na niej, a zobaczysz jak wyjątkowe i piękne może być życie.

Czas wyłączyć autopilota

Ważnym elementem mindfulness jest wyłączenie tzw. autopilota, czyli uwolnienie się od rutyny. Może to być przygotowanie wystawnego śniadania w środku tygodnia, wyjście na lunch do restauracji czy pójście do pracy inną drogą niż zwykle. Takie zmiany sprawią, że uda się przezwyciężyć rutynę dnia i nadadzą nawet niewielkim wydarzeniom ciekawy przebieg.

Zauważenie emocji i myśli

Istotą mindfulness jest skupienie uwagi na tym, co dzieje się w naszym umyśle w danej chwili. Warto zadawać sobie pytania:

  • Jaka jest dla mnie ta chwila?
  • Co właśnie czuję?
  • O czym dokładnie teraz myślę?

Pytania te pozwalają uczyć samoświadomości i uważności oraz umożliwiają budowanie szczerej relacji z własnym Ja.

Czas by po prostu być

Mindfulness wymagania przestawienia się z trybu działania na po prostu bycie. W danej chwili nie próbuj nic osiągać ani nigdzie dojść a zobaczysz, że cele zaczną realizować się samoistnie, a Ty rozpoczniesz działanie z poziomu niezwykle głębokiego kontaktu z samym sobą. Przestań rozmyślać o wszystkim, a skup się po prostu na tym, co dzieje się w danej chwili.

Mindfulness i dieta

Mindfulness i sposób życia zgodny z uważnością niezwykle ściśle łączy się z dietą oraz sposobem spożywania posiłków. Dzieje się tak, ponieważ standardowo podczas jedzenia zajmujemy się szeregiem innych rzecz, od oglądania telewizji po sprawdzanie wiadomości w internecie czy rozmowę. W ten sposób przestajemy zauważać smak potraw oraz nie zwracamy uwagi na zbyt duże porcje, które spożywamy. Sytuacja ta może w bardzo szybkim czasie prowadzić do dużych problemów z wagą i innych dolegliwości somatycznych. Jeśli chcemy zachować zdrowy organizm i ładną sylwetkę warto zatem wyłączyć telewizor i skupić się na spożywanym posiłku w duchu uważności. Spróbuj już dziś i przekonaj się ile zalet niesie ze sobą mindfulness.