Objawy i leczenie zwyrodnienia plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki postępujące z wiekiem jest poważnym schorzeniem oczu, które prowadzi do uszkodzenia plamki żółtej, obszaru na siatkówce odpowiedzialnego za centralne widzenie.

Choroba ta jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku u osób starszych.

Objawy i leczenie zwyrodnienia plamki żółtej

W jaki sposób można rozpoznać zwyrodnienie plamki żółtej

Jednym z pierwszych objawów zwyrodnienia plamki żółtej jest stopniowe pogorszenie ostrości wzroku, szczególnie w zakresie widzenia szczegółowego. Pacjenci mogą doświadczać zamazywania lub rozmycia obrazów. Osoby ze zwyrodnieniem plamki żółtej mogą zauważyć zniekształcenie linii prostych, mogą doświadczać przesunięcia punktu centralnego widzenia, co oznacza, że nie mogą skupić się na konkretnym obiekcie bezpośrednio przed sobą. Zwyrodnienie plamki żółtej może utrudniać rozpoznawanie twarzy, czytanie, czy rozróżnianie detali, szczególnie w słabym oświetleniu.

Operacja laserowa jest jedną z metod leczenia zwyrodnienia plamki żółtej, szczególnie w przypadku mokrej formy AMD. Wśród różnych procedur laserowych stosowanych w leczeniu AMD, dwie najczęściej stosowane to terapia fotodynamiczna i fotokoagulacja laserowa. Terapia fotodynamiczna polega na podaniu leku fotosensybilizującego dożylnie, a następnie naświetleniu plamki żółtej światłem lasera o odpowiedniej długości fali. Światło lasera aktywuje lek, który niszczy nieprawidłowe naczynia krwionośne w siatkówce. Fotokoagulacja laserowa jest procedurą polegającą na wykorzystaniu lasera do zamykania i uszczelnienia naczyń krwionośnych w plamce żółtej. Poprzez kontrolowane działanie lasera, nieprawidłowe naczynia są zamykane, co ogranicza krwawienia i uszkodzenia w siatkówce.

Stosowanie nowoczesnych metod laserowych pozwala na skuteczne leczenie zwyrodnienia plamki żółtej. Specjalizują się w tym kliniki działające w Polsce, przykładowo ośrodek Eye Clinic z Poznania. Dzięki ścisłej współpracy z ośrodkami naukowo-badawczymi, lekarze stale poszukują najbardziej skutecznych metod leczenia zwyrodnienia plamki żółtej. Dzięki temu uzyskuje się bardzo dobre efekty, klinika pomogła już wielu pacjentom z zaburzeniami wzroku.