Czym kierować się wybierając dom opieki dla seniora?

Umieszczenie seniora w domu opieki z reguły nie jest łatwą decyzją. Niestety, coraz częściej to smutna konieczność w czasach, gdy aktywność zawodowa, często wiążąca się również z emigracją, uniemożliwia sprawowanie opieki nad niesamodzielną osobą. Wsparcie profesjonalistów bywa nieodzowne w przypadku seniorów, zmagających się z ciężkimi chorobami, utrudniającymi normalne funkcjonowanie na co dzień. Czym kierować się, wybierając dom opieki? By nieco ułatwić decyzję, najważniejsze wskazówki zebraliśmy w krótkim poradniku.

Jak sprawdzić wiarygodność wybranego ośrodka?

Wiarygodność domu seniora to podstawowa kwestia, którą warto sprawdzić w pierwszej kolejności. Aby to zrobić, należy ustalić, czy ośrodek posiada zezwolenie na działalność, wydawane przez wojewodę. Warto również zapoznać się z opiniami o placówce, umieszczanymi na różnego rodzaju portalach internetowych. Z nich można dowiedzieć się wiele o jakości opieki, świadczonej w wybranym domu opieki oraz o komforcie życia jego mieszkańców.

Personel domu opieki – co musisz wiedzieć?

Przed umieszczeniem seniora w domu spokojnej starości warto dowiedzieć się, kto będzie sprawował nad nim opiekę. W trakcie wizyty w placówce należy więc zapytać o specjalizacje personelu i jego doświadczenie w zawodzie.

Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również liczba podopiecznych, przypadających na jednego opiekuna. To z niej można wywnioskować, ile czasu dana osoba będzie mogła poświęcić na realizację potrzeb członka naszej rodziny. Zapoznając się z ofertą placówki w tym zakresie, koniecznie należy zapytać również o dostęp do opieki lekarskiej i specjalistycznych konsultacji, a także o ewentualną opiekę psychologiczną.

Komfort życia w domu opieki – na co zwrócić uwagę?

Komfort życia to kolejne niezwykle istotne zagadnienie. Obejmuje ono m.in. wyżywienie pensjonariuszy oraz ich zakwaterowanie. Dieta osób starszych wymaga często zastosowania szczególnych rozwiązań. Nieocenione w tym zakresie jest wsparcie wykwalifikowanego dietetyka, o które warto zapytać już na wstępie. Jest to szczególnie istotne w przypadku różnych schorzeń, wymagających specjalnej diety. Odwiedzając placówkę, należy także sprawdzić czystość pomieszczeń i poziom komfortu mieszkańców.

Wybierając nowoczesny dom spokojnej starości w Małopolsce, czy też w innym województwie, należy spodziewać się przede wszystkim prywatnych łazienek przy sypialniach oraz usunięcia wszelkich barier architektonicznych. Wysoki poziom bezpieczeństwa oraz komfort funkcjonowania zapewnia seniorom odpowiednia aranżacja pomieszczeń, zastąpienie schodów windami czy materace i łóżka, przeznaczone do długoterminowej opieki. To szczegóły, na które warto zwrócić uwagę zwłaszcza wówczas, gdy osoba starsza nie jest już na tyle sprawna, by poruszać się w pełni samodzielnie.

Jak wygląda codzienność w domu seniora?

Życie w domu seniora nie sprowadza się wyłącznie do konsultacji lekarskich, o czym warto pamiętać, wybierając najlepszą placówkę. Podejmując ostateczną decyzję, należy więc zwrócić uwagę na organizację czasu wolnego osób starszych. Mowa tutaj przede wszystkim o dostosowanej do wieku aktywności fizycznej i organizowanych zajęciach aktywizujących, których dodatkową zaletą będzie możliwość spędzania wolnego czasu z osobami w podobnym wieku.

Dla wielu seniorów niezwykle istotnym aspektem będzie również realizowanie potrzeb duchowych. W takich przypadkach warto wybrać placówkę, umożliwiającą regularne wizyty duszpasterskie. Sporym atutem może być także dostęp do ogrodu, zapewniającego aktywność na świeżym powietrzu.

Jak wyglądają kontakty seniora z rodziną?

To ostatnie, choć również niezwykle istotne zagadnienie. Wybierając dom opieki, należy sprawdzić formy kontaktu oraz sposoby przekazywania rodzinie informacji o podopiecznym. Niemniej ważna będzie też możliwość regularnych odwiedzin osoby starszej przez członków rodziny. Poważnym sygnałem alarmowym powinny być natomiast jakikolwiek utrudnienia tym zakresie.