Pierwszy ekspres do kawy, czyli jaki najlepiej wybrać?

Z pewnością znajdzie się całkiem spore grono osób, które nie wyobrażają sobie rozpocząć inaczej dnia, jak właśnie od filiżanki gorącej kawy. By ułatwić sobie przygotowywanie tego aromatycznego napoju, z pewnością warto zaopatrzyć się w ekspres do kawy.

Z pewnością znajdzie się całkiem spore grono osób, które nie wyobrażają sobie rozpocząć inaczej dnia, jak właśnie od filiżanki gorącej kawy. By ułatwić sobie przygotowywanie tego aromatycznego napoju, z pewnością warto zaopatrzyć się w ekspres do kawy. Ekspresy do kawy są już nie tylko w restauracjach, pubach, czy biurach, ale z powodzeniem ten sprzęt zadomowił się w naszych domach i mieszkaniach. Jednak wybór pierwszego ekspresu do kawy stanowi nie lada wyzwanie. Na co należy zwrócić uwagę? I czy naprawdę jest to niezbędny zakup? Postaramy się rozwiać wątpliwości.

Dlaczego warto kupić ekspres do kawy?

Chyba każdy z nas ma swoją ulubioną kawę. Szacuje się, że na świecie dziennie spożywa się aż 3 miliardy filiżanek aromatycznego napoju, a miłość do kawy bez wątpienia jest powszechna. Warto również wiedzieć, że 29 września obchodzimy bowiem Międzynarodowy Dzień Kawy, co niewątpliwie oznacza, że jest to napój uwielbiany przez wszystkich.

Bez wątpienia chyba najprostszym sposobem na uzyskanie aromatycznego napoju w postaci kawy, jest właśnie skorzystanie z ekspresu. Na rynku, z roku na rok znajdujemy coraz więcej tego typu urządzeń, które pozwalają nam w łatwy sposób przygotować pyszne napoje. Nowoczesne ekspresy do kawy pozwalają nawet na zmianę ustawień według własnych preferencji i tym samym na dostosowanie kawy do naszych indywidualnych potrzeb. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup ekspresu do kawy, powinniśmy dokładnie zweryfikować różnego rodzaju modele, by wybrany sprzęt spełnił nasze oczekiwania.

Być może wydawać się, że ekspres do kawy to dość duży koszt, co wiele osób może zniechęcać do dalszych zakupów. Jednak pamiętajmy, że ekspres do kawy to inwestycja. Dzięki temu będziemy mogli sięgać po ulubioną kawę o każdej porze dnia, przed również zaoszczędzimy na kupowaniu kawy na mieście. Ponadto decydując się na zakup ekspresu do kawy możemy również zaskoczyć naszych gości, podając im ich ulubioną kawę. bez wątpienia ekspres do kawy to ogromne udogodnienie dla osób, które cenią sobie ten napój. Przygotowanie kawy za pomocą ekspresu jest nie tylko niezwykle szybkie, ale również efektowne wizualnie i pod względem smakowym. Kawa przygotowana w ten sposób smakuje naprawdę doskonale.

Jaki ekspres do kawy wybrać?

Przede wszystkim musimy powiedzieć o tym, że istnieją różne rodzaje ekspresów do kawy, a te z kolei mają odmienne parametry oraz funkcję. Dlatego z całą pewnością trudne będzie podjęcie decyzji, dotyczące tego, jaki konkretny model wybrać. Zdaje się, że najpopularniejszą kategorią są po prostu przelewowe, aczkolwiek te pozwalają uzyskać jeden typ naparu. Wiele osób jednak decyduje się na kupienie ekspresu bardziej zaawansowanego, czyli ciśnieniowego ekspresu do kawy, który oferuje nam możliwość wyboru różnych napojów kawowych. Ponadto w kategorii ekspresy do kawy znajdziemy również ekspresy automatyczne, kolbowe oraz kapsułkowe. Czym one się różnią? Otóż przede wszystkim działają w odmienny sposób i tym samym pozwalają uzyskać odmienny charakter kawy, którą przygotowujemy za ich pośrednictwem. Dlatego właśnie przed dokonaniem zakupu, warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z oferowanymi produktami i tym samym zdecydować się na wybór najbardziej zadowalającej nas opcji. 

Ekspresy przelewowe

Przy pomocy ekspresów przelewowych przygotujemy trunek do złudzenia przypominający kawę po turecku. Te modele składają się z elementów takich jak: zbiornik na wodę, pojemnik na kawę, filtr, dzbanek. Zdarza się również, że sprzęty te wyposażone są w płytę grzewczą, która właśnie utrzymuje temperaturę napoju. By przygotować kawę za pomocą tego ekspresu, wystarczy włożyć filtr, wsypać odpowiednią ilość kawy i zalać się wrzątkiem. Po kilkunastu minutach uzyskamy oczekiwany napój. Ten ekspres do kawy jest niezwykle prosty w obsłudze i pozwala uzyskać kawę bez fusów. Jednak nie możemy liczyć na to, że za pomocą tego ekspresu uda nam się przygotować inny rodzaj kawy.

Ekspresy ciśnieniowe

Dla fanów różnego rodzaju kawkę będzie to najlepsza opcja. Mowa właśnie o ekspresach ciśnieniowych. Z powodzeniem przygotujemy z ich pomocą espresso czy macchiato. Woda, które potrzebna jest do przygotowania napoju jest dozorowana za pomocą specjalnej pompy do pojemnika z kawą. Potem gotowy trunek trafia od razu do filiżanki lub do dołączonego zbiornika. Warto jednak pamiętać o tym, że im wyższe ciśnienie w danym ekspresie, tym bardziej esencjonalna kawę będziemy mogli przygotować. Prawdziwi smakosze kaw, a szczególnie miłośnicy sts-a, powinni wybrać urządzenie wysokociśnieniowe o mocy co najmniej 15 barów. Z kolei ci, którzy lubią kawy lekkie, o wyłącz herbacianej konsystencji, mogą zdecydować się na modela niskociśnieniowy, takie właśnie ekspresy kapsułkowe.

Ekspresy kolbowe

Ekspresy kolbowe to odpowiednie urządzenia dla debiutujących baristów. Nazywa się je również ręcznymi, wysokociśnieniowymi czy półautomatycznymi. Proces palenia kawy za pomocą tego ekspresu rozpoczyna się tutaj właśnie od podgrzania wody do temperatury od 92 do 96 stopni Celsjusza. Woda pod wysokim ciśnieniem jest dozowany do pojemnika ze zmieloną kawę. Warto zaznaczyć, na powierzchni na palu wytwarza się również niezwykle smaczna i aromatyczna jasnobrązowa pianka, czyli tak zwana crema.

Ekspresy automatyczne

Ekspresy te powstały z myślą o osobach, które szczególnie cenią sobie szybkość działania sprzętów AGD, a także wysoką jakość przyrządzonego napoju. Ponadto są one niezwykle proste w obsłudze. Ekspres automatyczny z sam pobiera odpowiednią ilość kawy oraz wody. By skorzystać z takiego ekspresu wystarczy uzupełnić zbiornik na wodę, dodać dzielni z tą kawę lub zmieloną, a następnie zdecydować się na określony rodzaj kawy, która ma zostać przygotowana. Ekspresy takie bardzo często wyposażone są czytelne wyświetlacze LCD, dzięki którym możliwe jest wybranie najlepszego rodzaju kawy, na którą właśnie mamy ochotę. Z powodzeniem możemy tutaj również zmienić opcję jej parzenia i przygotować napój według własnych potrzeb. Jeśli zdecydujemy się na ekspres automatyczny, zwróćmy uwagę na moc urządzenia, by była jak najwyższa, łatwość jego czyszczenia i użytkowania, styl i jakość wykonania, a także głośność pracy.

Ekspresy kapsułkowe

Ekspres kapsułkowy był to przebój sprzed kilku dobrych lat. Wyróżniały się one elegancją wykonania, łatwością przygotowania wielu typów napojów i niską ceną. Bardzo szybko znalazłem zwolenników wśród miłośników kawy. Ponadto na uwagę zasługiwały ich niewielkie rozmiary i uniwersalny design, dzięki czemu taki sprzęt mógł zmieścić się w każdej kuchni. Ich obsługa jest niezwykle prosta i intuicyjna. Jednak niestety kawa przygotowana za pomocą tych ekspresów nie zawsze wszystkim przypadnie do gustu. By przygotować określony napój kawowy, wystarczy uzupełnić zbiornik z wodą, wybrać odpowiednią kapsułkę ulubionej kawy lub innego napoju, umieścić ją w ekspresie i wcisnąć guzik.

Podsumowanie

Wybór ekspresu do kawy z pewnością nie jest zadaniem łatwym, aczkolwiek powinniśmy sugerować się własnymi preferencjami. Niektóre ekspresy bywają naprawdę drogie, ale pamiętajmy że jest to inwestycja na lata, a radość z ulubionej kawy o poranku, czy po prostu o dowolnej porze dnia jest naprawdę bezcenna.