Czy warto samodzielnie montować instalacje fotowoltaiczne dla domu?

Panele fotowoltaiczne, inwertery czy zabezpieczenia do instalacji produkującej prąd można zakupić obecnie we własnym zakresie.

Czy jednak samodzielne wykonanie instalacji fotowoltaicznej do dobra opcja? Sprawdź, jakie są jej zalety i wady przed zdecydowaniem się na inwestycję.

Czy instalację fotowoltaiczną można wykonać samodzielnie?

Tak, jest to możliwe, ale warto wskazać, że instalacje fotowoltaiczne (PV) dla domu są złożonymi systemami, które wymagają właściwej wiedzy oraz doświadczenia w ich realizacji. Stąd też osoby bez przygotowania w tym obszarze mogą mieć problemy z wykonaniem systemu we własnym zakresie.

Aby przygotowanie instalacji PV było łatwiejsze, wiele firm oferuje obecnie gotowe zestawy, które zawierają wszystkie elementy potrzebne do realizacji tego typu systemów. Dzięki temu można łatwiej zrealizować je samodzielnie. Osoby z większą praktyką mogą natomiast same dobierać elementy tak, aby uzyskać optymalny efekt.

Czy warto samodzielnie montować instalacje fotowoltaiczne dla domu?

Kiedy warto zdecydować się na samodzielne wykonanie instalacji fotowoltaicznej?

Samodzielne wykonanie instalacji fotowoltaicznej jest dedykowane dla osób, które mają w tym zakresie odpowiednie przygotowanie i jednocześnie dysponują czasem potrzebnym do wykonania systemu. Warto też pamiętać, że w związku z tym, że instalacja jest elektryczna, podłączenie powinno być wykonane przez osobę posiadającą właściwe uprawnienia elektryczne.

Największym atutem samodzielnego montażu instalacji PV jest niska cena, ponieważ można wtedy zaoszczędzić na kosztach robocizny.

Kiedy zdecydować się na montaż instalacji fotowoltaicznej z firmą?

Druga opcja to zamówienie kompleksowej obsługi w firmie zajmującej się wykonawstwem instalacji fotowoltaicznej. Obsługa obejmuje wtedy poniższe czynności:
– wykonanie pomiarów pod wykonanie instalacji
– dobór właściwych elementów na instalację
– dostarczenie elementów do jej wykonania
– montaż na miejscu u klienta
– konfiguracja instalacji i jej uruchomienie
– opieka posprzedażowa – przeglądy, serwis

Osoby chcące zamówić instalacje fotowoltaiczne dla domu mogą znaleźć adresy firm już teraz w internecie.