Druk w technice 3D

Druk 3D obecnie pozwala na uzyskanie wielu przedmiotów nietypowej wielkości, mogą to być przykładowo części zamienne do maszyn, produkcja prototypów.

Mogą być to także wydruki różnego rodzaju figurek, zabawek, dowolne przedmioty, które uzyskamy ze specjalnych tworzyw, które przystosowane są do topienia za pomocą drukarki, następnie materiał jest utwardzany tworząc przedmiot 3D.

Druk w technice 3D

Technologie druku 3D

Materiałem stosowanym do wydruków 3D jest żywica, która wrażliwa na promieniowanie UV, w ten sposób budowany obiekt warstwa po warstwie jest utwardzony za pomocą promieniowania. Możemy spotkać także drukarki, które wykorzystują materiał sproszkowany, następnie jest on topiony za pomocą lasera. W przypadku druku 3D stosuje się różne technologie, różne materiały, które możemy stosować w zależności od potrzeb. Możemy otrzymać różnego rodzaju podzespoły, części do maszyn, które będą wymagały odpowiedniej wytrzymałości ze względu na pracę w warunkach niesprzyjających.

W przypadku drukarek 3D stosuje się projekty cyfrowe, można stworzyć je w oprogramowaniu typu CAD, są to różnego rodzaju obiekty, które można uzyskać za pomocą drukarki. Pozwala to na uzyskanie wydruków bardzo dokładnych, możemy stworzyć projekty z dokładnością do dziesiątych części milimetra. W przypadku niektórych kształtów stosuje się także specjalne konstrukcje, które mają wspierać urządzenie, dzięki temu nie przewraca się podczas druku, następnie elementy potwierdzające będą odcinane. Warto pamiętać, że kolejne warstwy powinny być nakładane po stwardnieniu poprzednich, materiał jest bardzo dobrze zespolony tworząc jednolitą konstrukcję. Możemy przygotować różne kształty, zarówno modele okrągłe, o różnych kształtach kwadratowych czy też prostokątnych.

Jeżeli potrzebujemy przedmiotów o nietypowych kształtach, jednak nie posiadamy drukarki, wówczas możemy skorzystać z usług firm, które oferują wydruki 3D. Ze szczegółową ofertą możemy zapoznać się na stronie https://www.p3drc.pl/technologie-druku-3d/, mogą być to wydruki z wykorzystaniem drukarek różnego rodzaju, możemy zastosować różne typy materiałów oraz technologii scalania.