Piżmo… silny afrodyzjak. Poznaj jego zapach

Osoby, które choć w minimalnym stopniu interesują się sztuką perfumeryjną czy też uwielbiają poszerzać swoją kolekcję o coraz to kolejne olejki zapachowe z pewnością spotkały się z terminem „piżmo”. Pomimo, że jego pochodzenie nie należy do najprzyjemniejszych, jako że substancję tę pozyskuje się z gruczołów okołoodbytniczych piżmowca, to już od niepamiętnych czasów uważana była ona za swoisty afrodyzjak, głównie z uwagi na swój bogaty, nęcący zapach.

Dość powiedzieć, że wedle podań historycznych, woń piżma roznosiła się po komnatach tak królewskich jak i świątynnych, co pokazuje, jak bardzo była ona ceniona i jak wysoką wagę jej przypisywano. W starożytnych Chinach piżmo uważane było za idealny wręcz środek na migrenowe bóle głowy, Hindusi natomiast stosowali go jako środek, który idealnie wręcz sprawdzał się jeżeli chodzi o uśmierzanie bólu oraz uspokajanie nerwów.

Na przestrzeni kolejnych wieków, piżmo zaczęło również być wykorzystywane w przemyśle perfumeryjnym, bowiem okazało się, że ma ono bardzo silny pozytywny wpływ na osoby wystawione na jego działanie – przede wszystkim na przedstawicielki płci pięknej. Do dziś dnia zapach piżma uznaje się za jeden z najbardziej pociągających oraz sprzyjających pożądaniu zapachów na świecie…nie powinno więc nikogo dziwić, iż jest to jedna z niezbędnych substancji wykorzystywanych w ekskluzywnych perfumach najbardziej znamienitych firm, których to ceny potrafią zwalić z nóg nawet co zamożniejszych przedstawicieli naszego społeczeństwa.

Jako ciekawostkę dodać należy, że z uwagi na fakt, iż piżmowce objęte zostały w ostatnich czasach o wiele bardziej restrykcyjną ochroną, pozyskiwanie ekstraktu z ich gruczołów stało się zadaniem o wiele trudniejszym, a dodatkowo – pociągającym za sobą znacznie większe koszty po stronie konsumenta końcowego. Niemniej jednak, nie jest to problem, któremu nowoczesna nauka nie byłaby w stanie zaradzić. Na rynku rozpowszechniło się tak zwane białe piżmo, które w branży perfumeryjnej określane jest także mianem white musk – jest ono pozyskiwane w sposób syntetyczny, co oznacza, że podczas jego wytwarzania żadnemu zwierzęciu nie dzieje się krzywda. Oczywiście kwestią sporną pozostaje to, czy substancja pozyskana w sposób stricte laboratoryjny może mieć takie same właściwości jak ta występująca w naturze, jednakże eksperci informują, że wykorzystywane w ich perfumach białe piżmo ma równie korzystny wpływ na odbiorców co jego oryginalny, naturalny odpowiednik. Co intrygujące, piżmo stosowane jest niejednokrotnie także w świecach zapachowych – możliwe jest dzięki niemu uzyskanie zmysłowej woni w pomieszczeniu, która to bez wątpienia sprzyjać będzie miłosnym uniesieniom i może znacznie ułatwić zainicjowanie intymnego kontaktu. Jeżeli więc marzy nam się upojny wieczór w towarzystwie ukochanej osoby, całkiem interesującym rozwiązaniem może okazać się zaopatrzenie się w choćby jedną świecę naturalną, która to podczas spalania emanuje wyjątkowy i stymulujący zmysły zapach piżma!