Przenośne i stacjonarne koncentratory tlenu – który model wybrać

Tlen jest pierwiastkiem, dzięki któremu nasz organizm może prawidłowo funkcjonować. Niestety, wiele chorób zaburza proces jego pobierania z otoczenia. W sytuacji takiej konieczne jest wykorzystanie zdobyczy nowoczesnej medycyny — na przykład koncentratorów tlenu. Obecnie na rynku, dostępnych jest wiele modeli tych aparatów, różniących się wielkością, konstrukcją oraz przeznaczeniem. Jak wybrać właściwy?

Jak działa koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu to urządzenie, które zwiększa zawartość tego pierwiastka w powietrzu, podawanym choremu. Aparaty te są stosowane między innymi w leczeniu chorób układu oddechowego, układu krążenia oraz chorób onkologicznych. Korzystają z nich nie tylko lekarze i personel medyczny — coraz częściej ich zakupem interesują się sami pacjenci. Obsługa tych urządzeń nie jest trudna, a specjalistyczne strony, takie jak top 10 koncentratorów tlenu, pomagają w wyborze rozwiązań, dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Dostępne są dwa podstawowe typy tych urządzeń — stacjonarne i przenośne — poznaj każdy z nich i wybierz odpowiedni dla siebie.

Gdzie używane są stacjonarne koncentratory tlenu?

Stacjonarne koncentratory tlenowe odznaczają się wysoką wydajnością, dlatego też często stosowane są w miejscach, do których trafiają osoby ciężko chore (na przykład w szpitalach lub placówkach służby zdrowia). Nie ma jednak przeszkód, by używać ich również w domach i mieszkaniach prywatnych. Aparaty te, przy wspomnianej już efektywności działania, są stosunkowo proste w obsłudze i niezawodne. Specjalistyczne serwisy, takie jak www.koncentrator-tlenu.info.pl, zawierające praktyczne rady dla osób, które korzystają z nich w domu, przyczyniają się do popularyzacji tego rozwiązania. Nie należy więc dziwić się temu, że tlenoterapia, prowadzona poza placówkami służby zdrowia, staje się coraz popularniejsza. Dzięki niej chory przebywa w znanym sobie otoczeniu, pod opieką bliskich.

Jakie zalety ma przenośny koncentrator tlenu?

Stacjonarny koncentrator tlenu to urządzenie niezwykle pożyteczne, jednak trudno zabrać je ze sobą na spacer lub spotkanie towarzyskie. Waży on zwykle około 20 kilogramów, a jego praca jest możliwa dzięki stałemu podłączeniu do sieci elektrycznej. Wad tych nie mają aparaty przenośne. Są one znakomitym rozwiązaniem dla chorych, którzy muszą co prawda poddać się tlenoterapii, lecz jednocześnie chcą prowadzić w miarę normalną aktywność życiową — niska waga (zwykle około 5 kilogramów) umożliwia korzystanie z nich poza domem. Ich zasilanie zapewniają w tej sytuacji baterie, a przemieszczanie często ułatwia specjalny wózek.

Czy przenośny koncentrator tlenu może zastąpić model stacjonarny tego urządzenia?

Przenośny koncentrator tlenu ma zbawienny wpływ na psychikę chorego — nie czuje się on odizolowany od społeczeństwa, ma możliwość stosunkowo swobodnego poruszania się poza domem oraz wykonywania wielu czynności życia codziennego. Niektóre aparaty umożliwiają nawet podjęcie aktywności sportowej — na przykład jazdy na rowerze. Urządzenia te, przy wszystkich wspomnianych zaletach, charakteryzują się jednak zdecydowanie niższą wydajnością od modeli stacjonarnych. Dlatego też ich wykorzystanie w terapii ma zwykle charakter uzupełniający — chory w dalszym ciągu powinien w takiej sytuacji używać również aparatu o wysokiej wydajności, podłączonego do stałego źródła zasilania.