Badania diagnostyczne USG

Badanie USG pozwala na łatwe zidentyfikowanie problemów dotyczących przykładowo organów wewnętrznych w naszym brzuchu.

Jest to badanie za pomocą specjalnego urządzenia, które wysyła fale ultradźwiękowe, które następnie odbijane są przez nasze organy, tkanki, dzięki temu można stworzyć obraz na monitorze urządzenia. Oczywiście jest to często bardzo podstawowy sprzęt w różnych placówkach medycznych, przykładowo USG wykorzystywane jest do szybkiej identyfikacji problemów, skierowania pacjenta do odpowiedniego specjalisty czy też na odpowiedni oddział szpitalny. Jest to diagnostyka obrazowa, która pozwala coraz lepiej diagnozować wiele różnych zmian chorobowych.

Badania diagnostyczne USG

Jak działa głowica do badania USG?

Jednym z najważniejszych elementów aparatu USG jest głowica, jest to element, który odpowiada za wysyłanie ultradźwięków. Może być to głowica liniowa, która pozwala na uzyskanie prostokątnego obrazu, głowica sektorowa, która może stworzyć nieco inny obraz, który często będzie wykorzystywany podczas badań kardiologicznych. Dodatkowo mogą być to także głowice w różnych kształtach, służące do różnych badań. Obecnie stosuje się także specjalne głowice, które pozwalają na uzyskanie obrazu 3D. Ultrasonografy potrafią obecnie stworzyć lepszy obraz, stosowane są monitory w wyższej rozdzielczości, dzięki temu lekarz specjalista może łatwiej postawić diagnozę, oraz szybciej zdiagnozować nawet małe zmiany na organach wewnętrznych.

W przypadku kiedy będziemy mieli wykonane badanie USG jamy brzusznej, należy zastosować dietę lekkostrawną, niekiedy także zalecany jest preparat, który usunie powietrze z układu pokarmowego. Oczywiście badania tego typu najlepiej wykonywać jest na czczo, w tym przypadku możemy pić wodę niegazowaną. W przypadku USG będziemy otrzymywali obraz 2D lub też 3D w zależności od potrzeb. Obecnie głowice ultrasonograficzne posiadają coraz więcej możliwości, możemy także wykonać prześwietlenie kolana czy też łokcia. Z pewnością USG sprawdzi się także w przypadku badania nadgarstka.

W każdym mieście znajdziemy przychodnie oraz szpitale, w których możemy wykonać usg poznań jest jednym z miast, gdzie znajdziemy centrum diagnostyki, gdzie może zostać wykonane USG różnych części ciała, nie tylko jamy brzusznej, ale także stawów, piersi, jąder, żył oraz tętnic szyjnych.