Charakterystyka stomatologii – podstawowe informacje

Dynamiczny rozwój w zakresie technologii i materiałoznawstwa w ostatnich latach wpłynął na zmiany w dziedzinie stomatologii. Dziś to dziedzina multidyscyplinarna, a specjaliści poszczególnych jej działów to wykwalifikowani lekarze stomatolodzy, często wąsko wyspecjalizowani.

Chirurgia stomatologiczna i twarzowo-szczękowa

Przeciętny pacjent często przekonuje się o tym, chcąc dokonać na przykład ekstrakcji zęba. Takiego zabiegu dokonuje się obecnie w gabinecie chirurga stomatologicznego. Nieco inną specjalizacją jest chirurgia szczękowo-twarzowa. Jest to dział na pograniczu stomatologii i chirurgii ogólnej, który obejmuje chirurgię urazową, onkologiczną oraz zajmuje się leczeniem zaburzeń i wad szczękowo-twarzowych.

Protetyka i implantologia

Jeśli natomiast pragniemy uzupełnić powstały w wyniku ekstrakcji ubytek, zapewne udamy się na wizytę do protetyka. Ten dział stomatologii zajmuje się uzupełnianiem braków w uzębieniu powstałych z różnych przyczyn. W ramach protetyki wyróżniamy uzupełnienia stałe, ruchome oraz kombinowane. Stałe uzupełnienia to nakład, korony i mosty. Uzupełnienia ruchome to protezy akrylowe i protezy szkieletowe.

W centrum zainteresowania implantologii jest zabieg wszczepiania implantu w kość szczęki. Jest to tytanowa śruba, której zadaniem jest zastąpienie korzenia zęba. Następnie specjalista umieszcza na nim koronę, która wiernie odtwarza naturalną. Cele protetyki i implantologii nie ograniczają się jedynie do efektów estetycznych, równie ważne jest odzyskanie przez pacjenta prawidłowej mechaniki narządu żucia.

Ortodoncja

Nie sposób nie wspomnieć o innym ważnym dziale stomatologii, jakim jest ortodoncja. Lekarze specjaliści tej dziedziny zajmują się leczeniem wad zgryzu. Prawidłowy zgryz może decydować o naszym ogólnym zdrowiu m.in. poprzez swój wpływ na proces trawienia pokarmów. Leczenie ortodontyczne wymaga odpowiedniego przygotowania – np. wyleczenia zębów oraz wykonania odpowiednich badań. Aparaty ortodontyczne, które znamy jeśli nie z własnego doświadczenia, to zapewne z obserwacji, dzielimy na ruchome i stałe. Aparaty takie, choć noszone również przez dorosłych, często są stosowane u dzieci, aby korygować wady zgryzu w okresie wzrostu.

Stomatologia dziecięca

Lekarze stomatologii dziecięcej zajmują się leczeniem zębów mlecznych i stałych małych pacjentów. W centrum ich zainteresowania znajduje się również zapobieganie rozwojowi próchnicy, lakowanie, fluoryzacja. Regularne wizyty u specjalistów i wdrożenie zasad prawidłowej higieny jamy ustnej od dziecka mogą wpłynąć na wypracowanie zdrowych nawyków u najmłodszych pacjentów.

Stomatologia estetyczna

Zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej wymagają od lekarza dentysty kreatywności i zmysłu estetycznego. Ten dział stomatologii podlega dynamicznemu rozwojowi, a celem lekarzy tej specjalności jest wydobycie piękna naszych zębów. W ramach stomatologii estetycznej wykonuje się m.in. następujące zabiegi: wybielanie, usuwanie kamienia nazębnego, licówki i odbudowy kompozytowe.

Więcej informacji na temat tych dziedzin możemy znaleźć na stronie Kliniki Akademii Stomatologii