Witamina K2 MK-7: Kluczowa rola w zdrowiu kości i serca

Witamina K2 MK-7, pomimo niewielkiej popularności w porównaniu z innymi witaminami, odgrywa niezwykle ważną rolę w zdrowiu zębów, kości i serca. Jej wpływ na metabolizm wapnia i fosforu jest kluczowy dla zachowania optymalnego funkcjonowania tych układów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej roli witaminy K2 MK-7 i dlaczego jest ona tak istotna dla naszego zdrowia.

Witamina K2 MK-7 a metabolizm wapnia

Metabolizm wapnia i fosforu jest procesem, który odgrywa główną rolę w zdrowiu zębów i kości. Wapń i fosfor są niezbędne do budowy i utrzymania mocnych zębów i kości, a witamina K2 MK-7 pełni kluczową rolę w tym procesie.

Kiedy spożywamy wapń i fosfor z dietą, muszą one zostać prawidłowo umieszczone w naszych zębach i kościach, a nie w innych tkankach naszego ciała. Witamina K2 MK-7 działa jako regulator, kierując wapń i fosfor z krwi do zębów i kości, a także w inne miejsca, gdzie te minerały są niezbędne i zatrzymując wapń przed odkładaniem się w naczyniach krwionośnych. W przypadku braku witaminy K2 MK-7, istnieje ryzyko nagromadzenie się wapnia w tętnicach, co prowadzi do miażdżycy i problemów z sercem.

Witamina K2 MK-7 w pożywieniu

Głównym źródłem witaminy K2 MK-7 w diecie są produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak jajka, mięso, wątroba i produkty mleczne. Istnieją również pewne źródła roślinne, takie jak fermentowane produkty sojowe, kiszona kapusta czy NATTO, popularne w Japonii.

Suplementacja witaminą K2 MK-7 może być również rozważana, szczególnie u osób, które mają ograniczone spożycie tych produktów ale przede wszystkim w przypadku suplementacji witaminą D3 jak też w przypadku pozyskiwania witaminy D3 z działania słońca na naszą skórę. Jednak zawsze zaleca się konsultację z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.

Witamina K2 MK-7, choć często pomijana, pełni kluczową rolę w zdrowiu kości i serca. Jej zdolność do kontrolowania metabolizmu wapnia i fosforu sprawia, że jest niezastąpiona dla utrzymania zdrowych kości i naczyń krwionośnych. Dlatego warto dbać o odpowiednie spożycie witaminy K2 MK-7 poprzez dietę lub suplementację, aby zachować zdrowe serce i mocne kości na długie lata. Warto też zwrócić uwagę na to, że najlepsza suplementacja którejkolwiek z witamin tłuszczowych: witamina A, witamina D3, witamina E, witamina K2 MK-7 – jest wtedy, kiedy suplementujemy wszystkie te witaminy jednocześnie w odpowiednich dawkach.