Żylaki na nogach – jak skutecznie je usunąć?

Żylaki na nogach to tylko z pozoru problem natury estetycznej. Pojawiają się, gdy znajdujące się wewnątrz żył zastawki działają nieprawidłowo. Krew zalega w żyłach, wewnątrz naczyń rośnie ciśnienie, co powoduje obrzęki. Zmienia się wygląd nóg, na których widać wypukłe i poskręcane żyły o szaro-niebieskim kolorze. Żylaki wpływają niekorzystnie na pracę układu krążenia, ale nie tylko. Z biegiem czasu wywołują szereg objawów utrudniających codzienną aktywność.

Kiedy trzeba usunąć żylaki?

Żylakom towarzyszy wiele uciążliwych objawów. Uczucie ciężkości nóg, skurcze czy swędzenie i pieczenie skóry to tylko niektóre z nich. Dolegliwości te przybierają na sile pod koniec dnia i u osób spędzających dużo czasu w pozycji stojącej. Można je złagodzić, stosując metody zachowawcze. Wcieranie maści czy noszenie rajstop uciskowych spowalnia jedynie postęp choroby, nie likwiduje widocznych żylaków. Gdy metoda ta nie przynosi zadowalających efektów, a żylaki powiększają się, wywołują nawracające zapalenia żył lub krwawią, trzeba je usunąć. Jak to zrobić skutecznie?

Jakimi metodami skutecznie usunąć żylaki?

Nowoczesne metody usuwania żylaków dzielą się na inwazyjne i małoinwazyjne. Aby wybrać taką, która pozwoli skutecznie pozbyć się problemu, niezbędna jest konsultacja z chirurgiem naczyniowym, ocena stanu zdrowia pacjenta i stopnia zaawansowania choroby.

Skleroterapia

Skleroterapia polega na wstrzykiwaniu w chore żyły środka leczniczego za pomocą cienkich igieł. To małoinwazyjny zabieg wykonywany w warunkach ambulatoryjnych. Prowadzi do kurczenia i zamknięcia chorych żył. Przez tydzień po zabiegu trzeba nosić pończochy uciskowe. Zamykanie żył siateczkowatych i pajączków możliwe jest także za pomocą mikroskleroterapii, jednej z wielu metod wymienionych na stronie venomedica.com.pl, jakie w leczeniu żylaków stosuje Klinika Venomedica we Wrocławiu.

Laserowe usuwanie żylaków

Ten małoinwazyjny i skuteczny zabieg polega na wprowadzeniu włókna lasera do chorej żyły, bez cięcia skóry, i zamknięciu jej. Pacjent nie odczuwa bólu. Metodą laserową z powodzeniem leczy się nie tylko żylaki nawrotowe czy wąskie, ale także owrzodzenia żylne na podudziach.

Klejenie żył

Wprowadzenie kleju wewnątrznaczyniowego do chorego naczynia ma na celu uszczelnienie go i zamknięcie. Metoda ta wymaga tylko jednego nakłucia, jest bezbolesna i skuteczna nawet w leczeniu dużych żylaków. Oferuje ją zdecydowana większość prywatnych klinik specjalizujących się w chirurgii naczyniowej. Tego typu placówki udostępnia Ogólnopolska sieć informacji miejskich – portal, który zestawia sprawdzone firmy, również te będące placówkami medycznymi.

Miniflebektomia

Podczas zabiegu miniflebektomii lekarz usuwa żylaki, wykonując niewielkie nacięcia skóry, które następnie zamyka plastrami. To kolejna małoinwazyjna metoda, którą wyróżnia brak szwów po zabiegu.

Fala radiowa

Usuwanie żylaków falą radiową należy do najmniej inwazyjnych sposobów. Pod kontrolą USG do zmienionej żyły wprowadza się cewnik, który podgrzewa ją, kurczy i zamyka. Zabieg jest bezbolesny, a jego efekty niemal natychmiastowe.

Operacyjne usuwanie żylaków

Operacja to metoda inwazyjna, polecana osobom z zaawansowaną chorobą żył. Usuwanie zmienionych chorobowo żył odbywa się w znieczuleniu, a pacjent po zabiegu musi nosić pończochy uciskowe.

Usuwanie żylaków- prywatnie czy na NFZ?

Nie bez przyczyny prywatne placówki cieszą się większą popularnością wśród osób planujących zabieg usunięcia żylaków. Zatrudniają wykwalifikowanych chirurgów naczyniowych, którzy w ramach szczegółowej diagnostyki za pomocą USG Doppler oceniają przepływ krwi w nogach i proponują odpowiedni zabieg. Kliniki prywatne oferują dostęp do wielu nowoczesnych i małoinwazyjnych metod. Wyposażone są w wysokiej klasy sprzęt, który pozwala na szybkie i efektywne usunięcie żylaków bez bólu i konieczności długiego pobytu w szpitalu.