Jak przygotować się do wizyty domowej internisty?

Zdarzają się sytuacje, w których pacjent, z różnych powodów, nie jest w stanie sam dotrzeć do przychodni na konsultację lekarską. W takich przypadkach doskonałym rozwiązaniem są wizyty domowe internisty. Warto więc wiedzieć jak one wyglądają, czego dotyczą oraz w jaki sposób się do nich przygotować – by w razie potrzeby bez obaw z nich korzystać.

Wizyty domowe internisty – najważniejsze informacje

Na początku warto zaznaczyć, że wizyta domowa internisty jest świetnym rozwiązaniem dla osób starszych lub takich, które mają problem ze swobodnym poruszaniem się. Tę opcję warto także rozważyć w przypadku pogorszenia się samopoczucia z powodu przechodzonej choroby, czy konieczności unikania dużych skupisk ludzi. Wizyty domowe internisty mogą się także okazać nie tylko wygodne, ale też mniej stresujące dla samego pacjenta. Jak zatem wyglądają?

Wizyta domowa internisty, a więc lekarza pierwszego kontaktu, nie różni się w zasadzie niczym od tradycyjnej konsultacji lekarskiej w przychodni – poza tym, że odbywa się ona w domu pacjenta. Lekarz w umówionym terminie przychodzi do chorego i przeprowadza z nim wywiad w celu rozpoznania jego problemu zdrowotnego. Następnie bada pacjenta i stawia diagnozę oraz wydaje polecenia mające doprowadzić do poprawy jego stanu zdrowia. Internista ma więc możliwość wypisywania recept czy zwolnień lekarskich. W bardziej zaawansowanych przypadkach może wystawić skierowanie do specjalisty w celu podjęcia właściwego leczenia. Warto dodać, że na wizycie domowej lekarz może wykonać wszelkie badania diagnostyczne – możliwe do realizacji w warunkach domowych.

Wizyty domowe internisty – zalety

Niewątpliwym atutem takiego rozwiązania jest to, że konsultacja lekarska odbywa się w domu pacjenta, co jest niezwykle komfortową sytuacją. Chodzi tu nie tylko o wygodę wynikającą z braku konieczności wychodzenia z domu w celu dotarcia do przychodni i kontaktu z innymi chorymi, ale także z ograniczeniem stresu związanego z chorobą czy koniecznością konsultacji lekarskiej w gabinecie.

Wizyta domowa ułatwia kontakt z pacjentem, ponieważ odbywa się w przyjaznym dla niego otoczeniu, co znacznie ogranicza jego stres wynikający z potrzeby kontaktu z lekarzem i poddaniu się badaniom.

Wizyta internisty w domu – dla kogo to dobre rozwiązanie?

Konsultacja lekarska w domu bywa konieczna z różnych powodów. Najczęściej interniści udają się na tego typu wizyty do osób starszych – mających trudności w poruszaniu się i z dotarciem do przychodni, którzy też są bardziej narażeni na wirusy czy bakterie, a wizyta w przychodni stanowi zagrożenie dla ich zdrowia. Podobnie jest w przypadku małych dzieci, które mają obniżoną odporność lub dla których wizyty w gabinecie lekarskim są niezwykle stresujące i nie są w stanie wtedy współpracować z lekarzem i poddać się niezbędnym badaniom.

Wizyta domowa internisty to także doskonałe rozwiązanie dla osób zapracowanych, które z uwagi na charakter wykonywanej pracy mają trudności z udaniem się do przychodni na konsultację z lekarzem czy w celu wykonania podstawowych badań.

W jakich sytuacjach najlepiej skorzystać z domowej konsultacji lekarskiej? Oto kilka przykładów:

  • chory nie przyjmuje leków, pokarmów czy płynów – wówczas internista poza wykonaniem badań (fizykalnego oraz pobrania próbek do analiz laboratoryjnych), nawadnia chorego dożylnie, uzupełnia elektrolity, diagnozuje i zleca właściwe leczenie;
  • wysoka gorączka z nieznanej przyczyny – lekarz działając według standardowych procedur znajdzie przyczynę infekcji, zastosuje odpowiednie leczenie i w razie potrzeby pobierze materiał do badań laboratoryjnych;
  • problemy natury brzusznej (wymioty, biegunka) – internista na podstawie wywiadu i badania (z ewentualnym USG włącznie) postawi diagnozę, poda w razie konieczności leki lub zastrzyki rozkurczowe i przeciwwymiotne, udzieli skutecznych porad;
  • ostre i przewlekłe zespoły bólowe – lekarz ustali indywidualną terapię, uwzględniając historię choroby, charakter bólu, jego nasilenie i rodzaj by wdrożone leczenie było skuteczne i przyniosło pacjentowi ulgę;
  • leczenie terminalne – opieka nad pacjentem znajdującym się w paliatywnym stadium nieuleczalnej choroby obejmująca podczas wizyt domowych monitoring stanu zdrowia chorego, leczenie przeciwbólowe, czy opatrywanie ran przewlekłych.

Wizyta domowa internisty – jak się do niej przygotować?

Przede wszystkim należy zebrać niezbędne dla lekarza informacje dotyczące:

  • objawów – ich rodzaju, częstotliwości itp.;
  • okresu kiedy pojawiły się dane problemy zdrowotne;
  • stosowanego obecnie leczenia;
  • historii choroby;
  • posiadanych wyników badań.