Jaki są najczęstsze przyczyny awarii turbosprężarki

Silniki samochodowe z turbosprężarką mają wiele zalet, a jest to przede wszystkim wydobywanie większej mocy przy mniejszej głośności silnika, zmniejszenie zużycia paliwa, lepsze spalanie przy zmniejszonym zanieczyszczeniu środowiska oraz zmniejszenie silnika.

Większa moc dostępna przy mniejszej liczbie obrotów to również większa przyjemność z jazdy autem, dlatego samochody z turbosprężarkami są bardzo chętnie wybierane przez kierowców. Jednak z czasem turbosprężarka może ulec awarii lub zacząć działać nieprawidłowo. Podczas intensywnej jazdy do turbosprężarki mogą dostać się brud, kurz i ciała obce, takie jak żwir czy liście. Gromadzenie się zanieczyszczeń może spowodować uszkodzenie kół sprężarki i łopatek turbiny, a w końcu zużycie i poważną awarię turbosprężarki. Dlatego jeśli nasz turbosprężarka nie działa od jakiegoś czasu prawidłowo lub wydaje dziwne odgłosy podczas jazdy, należy odwiedzić renomowany warsztat samochodowy, aby sprawdzić, w czym tkwi problem. Turbo działa poprzez wtłaczanie powietrza z powrotem do cylindrów. Jeśli występują uszkodzenia lub pęknięte uszczelki, spowoduje to utratę gazu. W rezultacie turbosprężarka będzie pracować ciężej, prowadząc do większych usterek. Dodatkowo w turbosprężarce mogą zbierać się resztki oleju. Stary olej może zawierać zanieczyszczenia, które mogą uszkodzić turbo. Jeśli olej nie jest regularnie wymieniany, może to prowadzić do odkładania się osadu na turbosprężarce.

Jaki są najczęstsze przyczyny awarii turbosprężarki

Regularnie serwisuj swój samochód, aby uniknąć takiej sytuacji, ponieważ poważna awaria turbo wiąże się z wysokimi kosztami jej wymiany.

Inną, mniej znaną przyczyną uszkodzenia turbosprężarki jest niedopuszczanie do jej ostygnięcia po intensywnym użytkowaniu. Zbyt wczesne wyłączenie silnika pozbawia turbo otrzymania świeżego oleju i może być konieczna regeneracja turbiny. Jeśli wybierasz się na długą jazdę lub jeździłeś z dużą prędkością, unikaj natychmiastowego wyłączania silnika. Pozwól silnikowi przez chwilę pracować na biegu jałowym, aby przedłużyć żywotność turbosprężarki. Dobrze jest znać przyczyny uszkodzenia turbosprężarek, ale co ważniejsze jako kierowca jesteś w stanie zidentyfikować wczesne oznaki awarii.