Mammografia to wczesne wykrycie raka piersi i szansa na zdrowie

Mammogramy nie zapobiegają rakowi piersi, ale mogą uratować życie, wykrywając raka piersi jak najwcześniej.

Wczesne wykrycie raka piersi za pomocą mammografii oznacza również, że znacznie więcej kobiet leczonych z powodu raka piersi jest w stanie zachować piersi. Wczesne wykrycie i zlokalizowanie zmian rakowych można usunąć bez uciekania się do usuwania całej piersi, co oznacza mastektomię. Głównym ryzykiem związanym z mammografią jest to, że nie są one doskonałe. Normalna tkanka piersi może ukryć raka piersi, i może się zdarzyć, że nie pojawi się ona na mammografii. Mammografia może również wykryć nieprawidłowości, które wyglądają jak rak, ale okazują się normalne. Oprócz martwienia się o zdiagnozowanie raka piersi, fałszywie dodatni wynik badania oznacza więcej testów i wizyt kontrolnych, co może być stresujące dla pacjentki. Aby nadrobić te ograniczenia, często potrzeba czegoś więcej niż tylko mammografii. Mammografia to wczesne wykrycie raka piersi i szansa na zdrowie

Kobiety muszą również ćwiczyć samobadanie piersi, poddawać się regularnym badaniom piersi przez doświadczonego pracownika służby zdrowia, a w niektórych przypadkach również wykonywać inne formy obrazowania piersi, takie jak rezonans magnetyczny lub USG piersi.

Niektóre kobiety zastanawiają się nad ryzykiem narażenia na promieniowanie z powodu mammografii. Jednak współczesna mammografia obejmuje tylko niewielką ilość promieniowania, nawet mniejszą niż standardowe prześwietlenie rentgenowskie klatki piersiowej. Wczesne wykrycie raka piersi zmniejsza ryzyko zgonu z powodu tej choroby. Kobiety powinny co roku wykonywać mammografię w wieku 40 lat lub wcześniej, jeśli są w grupie wysokiego ryzyka, jednak zazwyczaj mammografia jest wykonywana u kobiet po 50 roku życia. Mammografia to szybki zabieg, który trwa około 20 minut, a dyskomfort u większości kobiet jest minimalny. Sama procedura jest bezpieczna, ponieważ istnieje tylko bardzo niewielka ilość promieniowania z mammografii. Jeśli masz gęstą tkankę piersi lub masz mniej niż 50 lat, spróbuj wykonać mammografię cyfrową. Cyfrowa mammografia jest zapisywana na komputerze, dzięki czemu lekarze mogą powiększyć określone sekcje, aby przyjrzeć się im dokładniej.