Dla kogo przeznaczony jest koncentrator tlenu?

Koncentratory tlenu to stosunkowo nowe urządzenia medyczne. Dostarczają one dodatkowego tlenu osobom starszym, z chorobami oddechowymi lub sportowcom. Sprzęt ten stosuje się na szeroką skalę w medycynie podczas leczenia wielu chorób płuc i krążenia. Sprzęt, jakim są koncentratory tlenu, wykorzystywany jest w szpitalach, placówkach medycznych, ale również w domach. Dla kogo dokładnie przeznaczony jest koncentrator tlenu?

Jak funkcjonuje koncentrator tlenu?

Na rynku spotykane są obecnie dwa rodzaje koncentratorów tlenu. Przenośne na baterie o niewielkim rozmiarze oraz stacjonarne o nieco większym rozmiarze i wydajności. Stacjonarne urządzenia przeznaczone są do stosowania wyłącznie w warunkach domowych. Oba rodzaje koncentratorów w swojej ofercie posiada Sklep medyczny Patronus: sprzęt medyczny on-line, wypożyczalnia, który znajduje się w Buczkowicach przy ul. Bielskiej 8, a jego ofertę można sprawdzić na stronie patronus-med.pl lub pod numerem telefonu: 797 544 290. Bez względu na rodzaj, koncentrator ma na celu dostarczyć osobie potrzebującej odpowiednią ilość tlenu. Powietrze, które wdychamy, zawiera bowiem w swoim składzie jedynie 21% tlenu. Koncentrator ma za zadanie sprawić, że we wdychanym powietrzu będzie więcej tlenu niż azotu. Urządzenia te pobierają powietrze z otoczenia i je filtrują. Później usuwają zbędny azot i inne gazy, pozostawiając maksymalna ilość tlenu. Tlen jest oczyszczany i nawilżany. Koncentratory mogą podawać powietrze, w którym zawartość tlenu wynosi nawet 90%. Mogą pracować w trybie ciągłym lub przerywanym. Wszystkie parametry oraz wielkości dawek można ustawić za pomocą urządzenia. Najlepiej jednak skonsultować to wcześniej z lekarzem.

Zalety stosowania koncentratora tlenu

W organizmie człowieka już po 4 minutach od ustania dostaw tlenu zachodzą nieodwracalne zmiany, a dłuższa przerwa może doprowadzić do śmierci. Przede wszystkim uszkodzeniu ulega układ nerwowy w mózgu. Powoduje to też liczne choroby oddechowe. Koncentratory tlenu są przeznaczone dla osób z problemami oddechowymi. Dzięki nim osoba chora może zacząć lepiej oddychać, a w konsekwencji lepiej będzie działał układ krwionośny. Stosowanie tych urządzeń, znacząco polepsza jakość życia osób chorych. Wpływają pozytywnie na sprawność intelektualną oraz samopoczucie. Ich używanie poprawia usuwanie toksyn z organizmu, przemianę materii oraz zabija bakterie.

Wynająć czy kupić koncentrator tlenu?

Konieczność stosowania koncentratora tlenu może się pojawić niespodziewanie. Dla wielu chorych będzie to najlepsze rozwiązanie, aby ułatwić ich życie. Koszt zakupu takiego sprzętu nie jest jednak niski. Dlatego wiele osób decyduje się na wynajmowanie koncentratora tlenu. Kiedy to jednak ma sens, a kiedy lepiej zdecydować się na zakup? Cena nowego sprzętu zależy od wielu czynników. Liczy się marka, żywotność, akcesoria i wiele innych. Koszt takiego sprzętu oscyluje w przedziale między 1000 złotych, a 3500 złotych. Jeżeli nie posiadamy takiej sumy lub leczenie będzie krótkie i zakup jest nieopłacalny, to warto zdecydować się na wynajem. Usługi, które świadczy wypożyczalnia sprzętu medycznego to nie tylko wynajem, ale również montaż urządzeń medycznych i odpowiednie przeszkolenie z użytkowania urządzenia. Jest to najlepsze rozwiązanie przy przejściowej chorobie. Istnieje wiele wypożyczalni, które oferują ten sprzęt za ułamek ceny nowego. Opłata jest wnoszona co miesiąc, a dodatkowo uiszcza się kaucje. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla wielu osób. Często wypożyczalnie po przedstawieniu przez pacjenta odpowiednich zaświadczeń, obniżają dodatkowo cenę wynajmu.