Jak zapewnić osobie starszej godną starość

Jedną z najtrudniejszych decyzji, przed jaką stoi senior oraz jego najbliższa rodzina jest podjęcie decyzji pomiędzy opieką na własną rękę nad schorowaną osobą a umieszczeniem jej w ośrodku opiekuńczym. Często podlegając presji społeczeństwa, wybieramy samodzielną opiekę, co nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Dlaczego warto zdecydować się na wybór domu opieki dla starszej osoby?

Jak wybrać odpowiedni dom seniora dla bliskiej osoby?

Często pada pytanie — Jak wybrać dobry dom seniora dla naszych bliskich — powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii. Pierwszym i zarazem decydującym czynnikiem jest wybór prywatnego lub państwowego domu seniora. W dużej mierze jest to uzależnione od sytuacji finansowej, dlatego warto rozeznać się wśród dostępnych ofert. Zainteresowaniem cieszą się również zakonne domy opieki, które często mają ogromne doświadczenie w prowadzeniu takich ośrodków.

Mając już podjętą decyzję odnośnie placówki, należy zainteresować się opłatami związanymi z pobytem starszej osoby w takim miejscu. Często w zakres opłat wliczane są lekarstwa, usługi pielęgniarskie, czy rehabilitacyjne. Powinniśmy zwrócić uwagę także na czystość oraz atmosferę panującą w placówce. Może dobrym pomysłem będzie porozmawianie z mieszkańcami domu opieki o tym, jak im się tam mieszka i czy dobrze się tam czują?

Kolejnym ważnym aspektem jest możliwość odwiedzin. Dobrze jest zainteresować się tym, kiedy można odwiedzać seniorów oraz z jaką częstotliwością. Jest to niezwykle ważne zarówno dla starszych osób, jak i dla ich rodzin.

Dlaczego warto wybrać Dom Opieki?

Jesień życia wiąże się z występowaniem różnych schorzeń oraz z dużą utratą sprawności, która uniemożliwia wykonywanie podstawowych czynności. Ogromnym problemem wśród rodzin decydujących się na samodzielną opiekę nad seniorem jest brak podstawowej wiedzy z zakresu pielęgniarstwa. Niestety takie osoby często pomimo wiarygodnych źródeł informacji, nie wiedzą, jak powinna przebiegać pielęgnacja ciała osoby leżącej, czy codzienna rehabilitacja, która jest bardzo ważna. Dodatkowo wykonując inne obowiązki, często nie jesteśmy w stanie przypilnować regularnego przyjmowania leków.

Podjęcie takiej decyzji jest związane z całkowitą zmianą organizacji życia. Musimy niemal cały czas czuwać przy starszej osobie, co może być związane z ogromnym wysiłkiem zarówno fizycznym, jak i psychicznym, z czym wiele osób może sobie nie poradzić. Często dom opieki okazuje się jedynym słusznym rozwiązaniem, ponieważ jest on w stanie zapewnić o wiele lepsze i przede wszystkim bezpieczniejsze warunki, niż te, które mogłoby nam się wydawać, że są w porządku. W dobie Internetu, chociażby na blogu polfa-lodz.com.pl mamy możliwość poszerzać swoją wiedzę w zakresie medycyny. Portal pełen ciekawostek i wskazówek zdrowotnych może być dużym ułatwieniem w życiu codziennym, jak i w bardziej wymagających sytuacjach zdrowotnych.

Jakie są zalety domu seniora?

Senior ma zapewnioną w takim miejscu stałą opiekę lekarską, odpowiednio zbilansowaną dietę oraz właściwie dobraną rehabilitację. Często placówki umożliwiają także uczestnictwo w terapii zajęciowej. Jest to szczególnie ważne w przypadku schorowanych osób, ponieważ mogą one liczyć na szybką pomoc lekarską.

Dodatkowo starsza osoba ma zapewnioną organizację czasu wolnego oraz codzienną opiekę. W domach spokojnej starości zatrudnia się wykwalifikowanych opiekunów, którzy pomagają seniorom w wykonywaniu codziennych czynności.

Nieraz nie zdajemy sobie sprawy, że takim osobom, również potrzebny jest kontakt z seniorami w podobnym wieku. W Domu Opieki mieszkańcy są w zbliżonym przedziale wiekowym, przez co bez skrępowania mogą rozmawiać ze sobą na nurtujące ich tematy.