Przegląd stomatologiczny – jak przebiega i jak często go robić?

Regularne kontrole stomatologiczne pozwalają nie tylko wykryć próchnicę we wczesny stadium rozwoju, ale również zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom, związanym z chorobami jamy ustnej. Taki przegląd z pewnością nie zabierze dużo czasu, a przyczyni się do zachowania zdrowego uśmiechu na co dzień. Na czym polega badanie stomatologiczne i jak często należy mu się poddawać?

Jak często korzystać z kontroli stomatologicznej?

Kontrole stomatologiczne warto odbywać niezależnie od tego czy odczuwamy dolegliwości bólowe lub też, czy zauważamy ubytki w naszym uzębieniu. Takie regularne przeglądy stanowią bowiem niezwykle istotny element profilaktyki. Rozpoznanie ewentualnych problemów na wczesnym etapie ich rozwoju, pozwala na szybkie wdrożenie leczenia. W ten sposób chronimy się nie tylko przed rozwojem chorób w jamie ustnej, ale również i przed wydatkami, które należy ponieść, by je wyleczyć. Przyjmuje się, że osoby dorosłe powinny korzystać z wizyty u stomatologa przynajmniej raz na pół roku, o ile ten nie zaleci szybszego terminu, ze względu na stan jamy ustnej.

Jak często odwiedzać stomatologa z dzieckiem?

Nieco inaczej wygląda sytuacja u dzieci, które nie mają jeszcze stałego uzębienia. W takim przypadku kontrola stomatologiczna powinna odbywać się co trzy miesiące. Wynika to przede wszystkim ze słabej mineralizacji zębów mlecznych, która prowadzić może do rozprzestrzeniania się próchnicy w jamie ustnej. Rozważając kontrolę stomatologiczną z dzieckiem, warto wybrać stomatologa z odpowiednim podejściem do małego pacjenta.

Jednym z przyjaznych dla maluchów gabinetów, jest z pewnością Nova Dent Stomatolog Nowy Sącz – dentysta dziecięcy, ul. Zygmuntowska 15/6, 33-300 Nowy Sącz, Tel: 690 513 251, którego ofertę sprawdzić można na stronie novadent-stomatologia.pl, gdzie zamieszczono również galerię zdjęć. Pozwala ona na wstępne zapoznanie się dziecka z wyglądem gabinetu, co może nieco ułatwić pierwszą wizytę.

Jak przebiega kontrolna wizyta u stomatologa?

Badanie stomatologiczne to standardowa procedura, odbywająca się niemalże codziennie w każdym z gabinetów. Rozpoczyna go z reguły wywiad, dotyczący stanu zdrowia i przyjmowanych leków. Warto powiedzieć stomatologowi o wszystkich dolegliwościach i niepokojących sygnałach z jamy ustnej. Dotyczy to np. dyskomfortu po zjedzeniu słodyczy czy wypiciu zimnych napojów.

Wizyta kontrolna obejmuje również przegląd jamy ustnej. W jego trakcie stomatolog oceni jakość szkliwa i stan dziąseł, sprawdzi wypełnienia w zębach oraz ewentualne ubytki. Poprzez opukiwanie lekarz oceni również wrażliwość zębów. Niekiedy zdarza się, że w trakcie kontroli stomatologicznej zaistnieje konieczność prześwietlenia zęba, by lepiej poznać jego stan. Takie badanie radiologiczne pozwala na wychwycenie wszelkich nieprawidłowości zarówno w budowie zębów, jak i szczęki czy żuchwy. Całe spotkanie trwa na ogół ok. 20 minut i kończy się zapisaniem na kolejną wizytę w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości.

O co warto zapytać stomatologa w trakcie przeglądu?

Wizyta kontrolna w gabinecie stomatologicznym to również doskonały moment, by rozwiać wszelkie wątpliwości, związane z higieną jamy ustnej. Warto wykorzystać ten czas, by zasięgnąć porady, związanej z prawidłowym czyszczeniem zębów oraz profilaktyką schorzeń w tym obszarze. Stomatolog doradzi z pewnością odpowiednią szczoteczkę do zębów, wskaże najlepszy dla nas płyn antybakteryjny i zademonstruje, w jaki sposób używać nici dentystycznej.

Kontrola stomatologiczna może być również okazją do poznania nowoczesnych i bezbolesnych metod leczenia, długości jego trwania i ewentualnych kosztów, związanych z poprawą stanu uzębienia. Jak widać, takie spotkanie może przynieść szereg wymiernych korzyści dla pacjenta. Warto sprawdzić więc, czy oferta gabinetu dentystycznego zawiera możliwość wykonania przeglądu stomatologicznego i umówić się na taką wizytę do zaufanego stomatologa.