Jak wybrać dentystę do leczenia kanałowego?

Endodoncja, czyli popularne leczenie kanałowe jest jednym z najczęściej wykorzystywanych typów leczenia zębów. Nie ma w tym nic dziwnego. Tego typu zabieg pozwala w krótkim czasie pozbyć się dolegliwości bólowych i rozwiązać problem bardzo zepsutego zęba. Jednak każdy, kto choć raz leczył ząb kanałowo, wie doskonale, że trafić można lepiej, albo gorzej. Na co zwracać uwagę przy wyborze dentysty do leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe – podstawowe informacje

Na początek warto wyjaśnić sobie, czym właściwie dokładnie jest leczenie kanałowe i kiedy się je stosuje. Każdy ząb składa się z kilku warstw. Najbardziej na zewnątrz znajduje się szkliwo, które zabezpiecza przed wnikaniem do wnętrza bakterii. Główną tkankę zęba stanowi zębina. Pod nią jest jeszcze miazga zęba, której najważniejszym zadaniem jest odżywianie zębiny. Jeżeli z jakiegoś powodu dojdzie do uszkodzenia szkliwa, może rozwinąć się zakażenie w obrębie zęba. Jeżeli takie zakażenie dojdzie do miazgi zęba, powstaje stan zapalny, a może dojść nawet do martwicy. Obecnie nie znamy jeszcze skutecznych metod odwrócenia tego procesu. To, co możemy zrobić, to całkowite usunięcie miazgi zęba i zastąpienie jej syntetycznym wypełnieniem. Jak nietrudno się domyślić, w efekcie ząb jest martwy, ale nie rozwija się w nim zakażenie. Przy zastosowaniu odpowiedniego wypełnienia będzie on mógł służyć jeszcze przez wiele lat, nawet do późnej starości. Takie leczenie to właśnie endodoncja.

Doświadczenie stomatologa i staranność leczenia

Aby leczenie kanałowe mogło być faktycznie skuteczne i przynieść efekt w postaci trwałego pozbycia się dolegliwości, musi być przeprowadzone bardzo starannie. Nie jest to jednak łatwe. Stomatolog powinien usunąć nie tylko rozwijające się w zębie bakterie, ale również całą miazgę z korony i kanałów zębowych. Jeżeli praca ta zostanie przeprowadzona niestarannie, to prędzej czy później doprowadzi to do dalszego rozwoju zakażenia. To samo dotyczy wypełnienia. Stosowany w leczeniu materiał musi wypełnić wnętrze zęba w stu procentach. Lekarz stomatolog wykonujący leczenie kanałowe powinien więc dysponować odpowiednim doświadczeniem, dzięki czemu może usunąć miazgę zęba i wypełnić kanały w taki sposób, że ryzyko dalszego psucia się zęba będzie praktycznie zerowe. Aby wybrać najlepszego specjalistę, najlepiej jest zasięgnąć opinii innych. Można w tym celu przeszukać zasoby internetu, wpisując na przykład zapytanie „leczenie kanałowe Kraków” i zajrzeć na popularne portale, na których pacjenci dzielą się opiniami i uwagami na temat lekarzy.

Sprzęt, jakim dysponuje gabinet

Nie bez znaczenia jest również sprzęt, jakim dysponuje gabinet stomatologiczny, w którym zdecydujemy się leczyć. Warto wiedzieć, że endodoncja rozwija się tak samo szybko, jak inne metody leczenia. Jeszcze do niedawna zabieg taki wykonywano dwuetapowo. W pierwszym etapie dentysta oczyszczał kanały i zatruwał nerw zęba, a w drugim wypełniał ubytki. Zabieg był czasami bardzo bolesny, a jego skuteczność nie zawsze była wysoka. Dzisiaj wiele się zmieniło. Dostępna jest na przykład endodoncja mikroskopowa, w której stomatolog może dokładnie obejrzeć wnętrze zęba, co pozwala mu zawsze idealnie oczyścić kanały i całkowicie je wypełnić. Cały zabieg wykonywany jest też w czasie jednej wizyty. Wybierając dentystę, warto dowiedzieć się wcześniej, jakim sprzętem dysponuje gabinet i jakie dokładnie techniki leczenia są tam wykorzystywane.

Podejście do pacjenta jest kluczowe w pracy stomatologa

Szczególnie ważne jest podejście do pacjenta. Leczenie kanałowe w Krakowie wykonuje się w wielu miejscach, ale zdecydowanie nie wszędzie stomatolodzy potrafią tak samo dobrze pracować z ludźmi. To ważne, ponieważ leczenie stomatologiczne bywa bolesne, pacjenci często mają negatywne doświadczenia i po prostu się boją. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, choć i wielu dorosłych ma z tym problem. Dobry stomatolog to nie tylko ktoś, kto dobrze wykonuje swoją pracę od strony technicznej, ale również ktoś, do kogo chodzi się z przyjemnością i bez strachu.

Czy cena leczenia ma duże znaczenie?

Dość oczywistym kryterium, które wiele osób bierze pod uwagę w pierwszej kolejności, jest cena zabiegu. Najczęściej nie jest to najlepszy wybór. Różnice pomiędzy poszczególnymi gabinetami mogą być znaczne, ale warto postawić przede wszystkim na jakość. Źle wykonana endodoncja będzie prędzej czy później wymagała powtórki albo spowoduje utratę zęba, co oprócz dyskomfortu będzie się również wiązało z dodatkowymi kosztami. Skorzystanie z usług wysokiej klasy specjalisty oznacza najczęściej, że już nie trzeba będzie wracać.

Na co jeszcze powinno się zwrócić uwagę?

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Ubytki w zębach i związane z nimi konsekwencje mogą powstawać z różnych przyczyn. Leczenie kanałowe na pewno przyniesie ulgę, ale niekoniecznie rozwiąże problem. Może okazać się na przykład, że szkliwo na zębach ściera się przez niewłaściwy zgryz, określone nawyki, albo nawet z powodu niewłaściwej diety. Dobry stomatolog będzie w stanie nie tylko rozwiązać bieżący problem, ale również spojrzeć na zdrowie zębów szerzej i pomóc podjąć środki zaradcze, dzięki którym ryzyko pojawienia się dalszych problemów będzie o wiele mniejsze.